Pokrytectví kolem protikuřáckého zákona. Jedno je na triku premiéra Sobotky

29.05.2016 20:17 | Zprávy

Jen málokdo tušil, jakou politickou výbušninu skrývá protikuřácký zákon. Téměř rozložil koalici, politici se navzájem obviňují ze lží, za každou cenu chtějí ukázat svou politickou moc a sílu. Nevýznamný protikuřácký zákon odpálil ukrývané vášně a vzájemnou koaliční nedůvěru. Místo uklidnění po vyprchání okamžité zloby po nepřijetí sociálnědemokratického zákona přicházejí nové podněty otevřeného politického boje snad ve znamení nových parlamentních voleb, snad před podzimními krajskými volbami.

Pokrytectví kolem protikuřáckého zákona. Jedno je na triku premiéra Sobotky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

Nesnažme se rozebírat politické zákulisní hry. Zůstaňme jen u protikuřáckého zákona a zastavme se alespoň u některých pokryteckých lží, protimluv a polopravd, které protikuřácký zákon provázejí, i když ve skutečnosti o něj vůbec nejde.

Pokrytectví č. 1: Ministr zdravotnictví Němeček a premiér Sobotka

Z poslanců koaličního hnutí ANO hlasovalo pro sněmovnou upravený vládní návrh včetně zavedení kuřáren jen 13 zákonodárců. Nelíbil se jim právě přijatý pozměňovací návrh Marka Bendy o zavedení kuřáren. „Nahráli tím tabákové lobby a poškodili zájem občanů,“ řekl po hlasování premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ale proč i podle ČSSD pro klíčový pozměňovací návrh o zavedení kuřáren opozičního poslance Marka Bendy z ODS hlasovalo kladně 39 poslanců z ČSSD a jen čtyři byli proti? Chtěl to tak podle všeho ministr Němeček, který dal k návrhu Bendy neutrální stanovisko, nikoliv zamítavé. A poslanci ČSSD podle toho hlasovali. Že by právě oni byli tou tabákovou lobby, kterou vzpomínal premiér? Poslanci ANO pro návrh Bendy totiž nehlasovali, proti jich bylo 33 a jen tři kuřárny podpořili. Nyní o tom ani Sobotka, ani Němeček nemluví, občanům to nepřiznají a hrají si na pokrytce. Přitom právě Bendův návrh měl být zřejmě tím domluveným kompromisem, který měl umožnit zákon nakonec bez komplikací schválit.

Pokrytectví č. 2: Předseda sněmovního zdravotního výboru profesor Rostislav Vyzula

Schválením kuřáren se podle Vyzuly stal protikuřácký zákon zákonem kuřáckým a podobná řešení prý nejsou v Evropě obvyklá. Mezi studenty medicíny už vešlo jeho vlastní představení na tiskové konferenci mezi oblíbené hlášky: „Jsem profesor! Jsem profesor onkologie.“ Více však zamrzí, jak málo ví o protikuřáckých zákonech v Evropě. Bendou navrhované kuřárny existují totiž v různých variantách v Itálii, v Německu, v Rakousku a v dalších zemích, jak si může nejen pan profesor Vyzula v dalším odstavci přečíst. Pravidla kouření, nebo lépe řečeno nekouření, uvedla agentura ČTK, aby se stále jen necitovalo z nepřesných pramenů českého ministerstva zdravotnictví, které ministr Němeček tak často opakoval, až jim snad sám uvěřil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Citlivé info o synovi Danuše Nerudové. Smí se to? Rozhořel se boj

19:25 Citlivé info o synovi Danuše Nerudové. Smí se to? Rozhořel se boj

Syn europoslankyně Danuše Nerudové kritizoval politickou konkurentku své matky. Jiná politička to ne…