Pokud nebudou politici placeni, ve funkcích budou jen bohatí nebo Pražáci, varuje Koudelka

17.03.2023 21:11 | Ze sítí

Právník Zdeněk Koudelka (Trikolora) se vyslovuje vůči populistické kritice platů poslanců. Andrej Babiš a Petr Pavel dle něj evidentně zastávají podobné chápání demokracie. Zmrazování platů poslanců bylo v minulosti chybou. „Člověk potřebuje plat, aby vyžil, politika je taky práce,“ říká. Ani Masaryk by nezastával funkci prezidenta, kdyby mu neplatili.

Pokud nebudou politici placeni, ve funkcích budou jen bohatí nebo Pražáci, varuje Koudelka
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Právník, vysokoškolský pedagog a politik Zdeněk Koudelka (Trikolora) se v blogu na Aktuálně.cz ohrazuje vůči kritice poslaneckých platů od Andreje Babiše (ANO) i prezidenta Petra Pavla. Ta podle něj měla ostatně sloužit jen k odklonu pozornosti od Pavlova podpisu snížení valorizace důchodů.

„Pokus zmrazit platy jen drobné skupinky lidí placené státem je pokusem využít závist bez ohledu na to, jaký to může mít vliv na demokratický systém,“ odsuzuje tak Koudelka kritiku Babiše i Pavla. „Mají zřejmě obdobné postoje k chápání podstaty demokracie,“ usuzuje. Prezident Pavel se v tom případě dle slov Koudelky ve svém inauguračním projevu asi vyjadřoval sebekriticky, když se vyslovoval proti populistům.

„Populisté budou kritizovat poslanecké platy, ať jsou jakékoliv,“ míní Koudelka s tím, že politika je také prací a bezplatně by ji běžný člověk vykonávat nemohl. V tom má dle jeho slov výhodu Andrej Babiš, který poslanecký plat nepotřebuje, a může se proti němu tak ostře vymezovat a získávat si tak náklonnost voličů.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49427 lidí
Koudelka zmiňuje historii starého Říma, kde představitelé republiky vykonávali funkce bezplatně, a proto je tak často zastávali jen bohatí oligarchové a demokracie se tam dlouho neudržela. Dodává pak, že ani T. G. Masaryk by nemohl být prezidentem, pokud by za to nebyl placen. „Nebudou-li politici placeni, budou veřejné funkce obsazeny bohatými a případně Pražáky, protože jízdenka na metro je podstatně levnější než cesta z Moravy,“ podotýká.

A připomíná, že platy představitelů státu jsou odvozeny z průměrných mezd v národním hospodářství České republiky. „Rostou-li mzdy všem, rostou i představitelům státu,“ vysvětluje právník a dodává, že to samozřejmě funguje i naopak – pokud průměrné mzdy klesají, klesají i platy poslanců. Za chybu Koudelka označuje zmrazování platů poslanců v minulosti. Platy po rozmrazení skokově narostly, což se české veřejnosti mohlo jevit jako nespravedlivé ve srovnání s meziročním nárůstem jiných platů. Skok to nicméně byl jen zdánlivý, nešlo v těchto případech o meziroční růst, nýbrž o nárůst za několik roků, kdy byly platy zmrazené.

Dnes je podle zákona o platu představitelů placeno 4800 osob, přičemž všichni z nich jsou pro fungování demokratického státu nezbytní. Jak členové vlády, Parlamentu ČR i Nejvyššího kontrolního úřadu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…