Poláci dnes volí nový parlament. Bez ohledu na výsledek bude příštím premiérem nejspíš žena

25.10.2015 12:46 | Zprávy

Úderem sedmé hodiny ranní se v Polsku otevřely volební místnosti a Poláci opět po čtyřech letech rozhodují o novém složení parlamentu. Dnešní klání je především soubojem mezi dvěma ženami, premiérkou Ewou Kopaczovou z liberální Občanské platformy (PO) a její možnou nástupkyní Beatou Szydlovou, která do voleb vede konzervativní Právo a spravedlnost (PiS).

Poláci dnes volí nový parlament. Bez ohledu na výsledek bude příštím premiérem nejspíš žena
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Zástupkyně dvou největších polských stran se v kampani snažily získat voliče na zcela odlišné sliby. Kopaczová, která je po Donaldu Tuskovi druhou premiérkou PO za jejích osm let u vlády, zdůrazňovala hospodářský růst a rozvoj země řízené středopravým kabinetem a chuť pokračovat v proevropsky laděné politice země otevřené zahraničním investicím. Szydlová, jejíž strana je podle průzkumů jasným favoritem na vítězství, zase lákala Poláky na sociální štědrost, podporu venkova a upřednostňování polského kapitálu před zahraničním.

Voliči mají na výběr rovněž z řady menších stran, z nichž by se do 460členného Sejmu mohlo podle průzkumů dostat až pět formací. Protože velkou ochotu vytvořit vládu s očekávaným vítězem PiS nejeví žádná z nich, může případný pouhý několikaprocentní rozdíl ve prospěch konzervativců vyústit i v pokračování vlády PO. Pokud tedy slušně zabodují její dosavadní koaliční partneři, lidovci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Spravedlnost

Nebylo by nejspravedlivější, kdybyste jako politici neměli imunitu? Proč ji nezrušíte? Podle mě tak se sebe děláte něco víc. Kdybyste neměli imunitu, tak by pak ani nemohla nastat situace, že někdo nebude vydán a vyšetřován. Co vy na to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richterová a další mají problém kvůli ukrajinské vlajce. Nastoupil právník

19:15 Richterová a další mají problém kvůli ukrajinské vlajce. Nastoupil právník

Rozhodnutí nového předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD), jenž nechal odstranit vlajku Ukr…