Policejní důstojník: Z 89 případů násilí 82 spáchali migranti. Tvoří třetinu vězňů. Obětujeme naše ženy a děti

17.08.2016 10:46

Norský policejní inspektor Thomas Utne Petterson se velmi otevřeně vyjádřil k problému migrace a xenofobie. Vysoká kriminalita uprchlíků podle jeho názoru do značné míry ospravedlňuje obavy lidí z migrace. Petterson také připustil, že rostoucí migrace vede k většímu počtu znásilnění.

Policejní důstojník: Z 89 případů násilí 82 spáchali migranti. Tvoří třetinu vězňů. Obětujeme naše ženy a děti
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Pettersonův text je reakcí na článek filozofa Haugesunda Avise, který mimo jiné označil norskou společnost za stále chladnější, cyničtější a rovněž xenofobnější. „Já souhlasím s tím, že Norsko má jako bohatá země etickou i morální povinnost pomáhat uprchlíkům. Nesdílím však názor, že obavy z migrantů mají něco společného s cynismem. Jistá míra xenofobie je vzhledem k vysoké kriminalitě mezi uprchlíky racionální a opodstatněná,“ míní Petterson.

Policejní inspektor jako důkaz svého tvrzení uvádí, že v loňském roce on sám podepsal 2600 dokumentů nutných pro zadržení pachatelů, z nichž bylo 2200 přistěhovalců. „Žadatelé o azyl jsou také ve zvýšené míře zodpovědní za případy znásilnění. Letos na jaře znásilnili tři Syřané dvě norské děti. V létě se stejného trestného činu dopustil afghánský žadatel o azyl. Nesouhlasím v žádném případě s tím, že obavy lidí z migrantů jsou neopodstatněné.“

Celý text v norštině je ZDE.

Statistika podle Pettersona hovoří jasnou řečí. „Ve věznici v Ullersmo tvořili přistěhovalci třetinu zdejšího osazenstva. O dva roky později to bylo již padesát procent. Takový nárůst by ve většině jiných oblastí vedl ke snahám vše pečlivě vyšetřit. V Norsku se tak ovšem bohužel neděje,“ konstatuje Petterson s tím, že nejrizikovější skupinou migrantů jsou mladí muži, kterých je přitom mezi žadateli o azyl v Norsku minimálně 80 %.

„Za pozornost také stojí průzkum uskutečněný v Oslu, podle kterého mají devět z deseti případů násilí na dětech na svědomí migranti. Někteří tvrdí, že toto číslo je přehnané. Já k nim však nepatřím. V posledních letech jsem se setkal s 89 případy domácího násilí, z nichž 82 spáchali migranti. Platná legislativa přitom ani neumožňuje odebrat sociální dávky usvědčeným kriminálníkům. Dokonce dostávají peníze, i když žijí v zahraničí. Je tento stav dál udržitelný?“ podivuje se policista.

Pettersonova kritika směřuje hlavně k norským politikům, kteří prosazují přistěhovaleckou politiku otevřených dveří. „Ženy a děti jsou obětovány na oltář přistěhovalecké politiky našeho státu. Všichni politici se v loňském roce dohadovali o tom, kolik přesně by mělo Norsko přijmout migrantů. Kdyby ovšem žili v realitě, tak by věděli, že větší množství migrantů zákonitě vede ke zvýšení počtu znásilnění a dalších trestných činů,“ tvrdí Petterson.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…