Protože je hlava policie téměř neodvolatelná, tento krok je možné učinit pouze z důvodu vážného porušení povinností. Šéf resortu vnitra Jan Kubice nedávno pověřil Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby prošetřila Lessyho výroky v rozhovoru pro Právo, kde si policejní prezident postěžoval, že ho ministr šikanuje, utlačuje a záměrně mu nevyplácí odměny, které mu prý jinak náleží.
A právě závěry šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) mají být důvodem, proč se ministr vnitra Petra Lessyho zbavil. Ten byl ostře kritizován i premiérem Petrem Nečasem, když vyzval své policisty, své podřízené, aby se během vyšetřování nenechali ovlivňovat. To ale premiér považoval za projev politického aktivismu. Oporu Lessy našel u prezidenta republiky Václava Klause. Zjevně mu to však nepomohlo.
GIBS Lessyho viní ze zneužití pravomocí veřejného činitele a pomluvy. Kvůli obvinění byl proto s okamžitou platností zbaven funkce. Obvinění by se mělo týkat kauzy náměstka krajské zlínské policie Jaroslava Vaňka.
Obvinění z pomluvy má souviset s Lessyho loňským tvrzením, že nynější náměstek šéfa policie Zlínského kraje Jaroslav Vaněk je kryt členem tak zvaného Toflova gangu. Zneužití pravomocí veřejného činitele se pak měl dopustit, když údajně z budovy Policejního prezidia skrze jednu ze svých podřízených vynesl materiály ze spisu úřadu vnitřní kontroly, opět související s propojením Jaroslava Vaňka s členem Toflova gangu Rudolfem Setvákem. Sám Lessy podle svých vyjádření stíhání považuje za nesmyslné a hodlá se dál bránit.
Ohrožení demokracie a pokus o mocenský puč vlády

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka