Policejní razie byla možná projevem zákulisních bojů, píší Rusové

17.06.2013 20:23

Demise českého premiéra Petra Nečase značně posílila nejen pozice opozičních sociálních demokratů a komunistů, ale zejména prezidenta Miloše Zemana, který má právo určit nového premiéra a zavrhnout přitom nežádoucí politiky. Napsal to dnes v komentáři k politickému vývoji v České republice pražský zpravodaj agentury ITAR-TASS Alexej Karcev. Policejní razie nebyla podle něj jen služební povinností strážců pořádku, ale možná i "zdařilým tahem v zákulisním politickém boji levice s pravicí".

Policejní razie byla možná projevem zákulisních bojů, píší Rusové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noční hlídka policie

Ještě před týdnem nikdo v Česku netušil, že Nečasova éra ve velké politice se počítá už jen na hodiny, píše autor komentáře. Úspěšným zápasem se záplavami premiér, zdálo se, upevnil své postavení a málokterý analytik pochyboval o tom, že nynější vláda spokojeně dožije do květnových voleb. Už loni v prosinci si v prezidentské kampani Miloš Zeman zvolil jako heslo "Zastavme tuto vládu". Neskrýval zájem stát se "prezidentem nového typu" a rozšířit své Ústavou dané pravomoci na maximum.

Nečasova demise značně posílila nejen pozice ČSSD a KSČM, ale zejména samotného Zemana

Překážkou na této cestě byla vláda a premiér Nečas, který nebyl ochoten vyřešit v prezidentův prospěch ani tak drobnou otázku, jakou je jmenování velvyslanců. Prvních sto Zemanových dnů u moci charakterizoval zarputilý boj s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem právě kvůli velvyslaneckým kandidátům.

Politický skandál, který propukl ve středu, vyvolal stovky, ne-li tisíce komentářů, ale jeden z hlavních aspektů zůstal nepovšimnut. Byla rozsáhlá policejní operace náhodná? Je možné ji považovat nejen za splnění služební povinnosti strážců pořádku, ale i za úspěšný tah v zákulisním politickém boji mezi levým a pravým táborem české politické elity? Na to vše se Karcev ptá.

Ať je to jakkoli, Nečasova demise značně posílila nejen pozice opozičních sociálních demokratů a komunistů, ale zejména samotného Zemana, který má nyní ústavní právo jmenovat nového premiéra a zavrhnout kandidaturu nežádoucích politiků. Zatímco v první stovce dnů v úřadu Zeman stál jakoby na okraji českého politického života, nyní se během hodiny stal klíčovým hráčem, který drží v rukou nejen osud vlády, ale i celého Parlamentu.

Horký červen a červenec v Česku

Rozhodne se prezident pro předčasné parlamentní volby, nebo dá vládě s novým premiérem a řadou nových ministrů šanci fungovat do května 2014? Odpověď zná nejspíš sám prezident. Je nicméně nasnadě, že pozice pravicových stran je silně oslabena jak takticky, tedy Nečasovým odchodem, tak i strategicky korupčním skandálem, jehož vyšetřování bude ještě dlouho okupovat první strany českých novin.

Zda se levicovému táboru podaří využít momentální výhody, záleží jen na jeho politicích. V každém případě se o horký červen a červenec v Česku zaslouží nejen počasí, ale i politické bitvy, píše zpravodaj ITAR-TASS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

14:42 Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

Trestní oznámení na Petra Dvořáka, Jaromíra Soukupa a další. Podezření z milionových podvodů. Členka…