Policie obvinila za privatizaci dolů OKD další dva lidi

12.12.2013 6:10

Protikorupční policie začala kvůli privatizaci černouhelných dolů OKD stíhat další dva lidi, viní je z pokusu poškodit stát. Jedním z nich je bývalý místopředseda Fondu národního majetku Pavel Kuta. Také druhý obviněný by měl být ze státní správy, píše Mladá fronta Dnes.

Policie obvinila za privatizaci dolů OKD další dva lidi
Foto: Daniela Černá
Popisek: „Bakalo, ty lumpe, odejdi," stálo na papíře

"Ve věci prodeje podílu FNM ve společnosti OKD bylo vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání proti dvěma osobám, a to pro pokus trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku," řekl deníku mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Kuta v roce 2004 smlouvu o prodeji státních akcií OKD podepsal. "Necítím se v té záležitosti žádným způsobem vinen. Víc bych se k tomu teď nevyjadřoval. Potřebuji si řádně prostudovat, co je obsahem obvinění. Je to téměř dvacetistránkový dokument a týká se věci, která se stala před deseti lety," sdělil Mf Dnes Kuta.

Stát prodal šestačtyřicetiprocentní podíl za 4,1 miliardy korun. Policie předběžně vyčíslila škodu na 3,4 miliardy, to znamená, že se mělo prodávat minimálně za 7,5 miliardy. Policie již loni obvinila znalce, jenž v roce 2004 vypracoval posudek na ocenění podílu FNM v OKD. Kriminalisté muže obvinili z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, způsobená škoda podle nich dosáhla právě 3,4 miliardy korun.

Prodej akcií OKD skupině Karbon Invest schválila v září 2004 vláda ČSSD pod vedením Stanislava Grosse. Podklady pro privatizaci připravovalo zejména Ministerstvo financí, které tehdy vedl nynější šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, jenž byl zároveň předsedou prezidia FNM. "Před více než rokem jsem byl ve věci prodeje akcií OKD podat vysvětlení. Jiné kontakty s vyšetřováním ani informace nemám," řekl Mf Dnes Sobotka.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová bude šílet. Poddanský nárůdek! Směrem od Klause zazněla drsná slova

14:19 Merkelová bude šílet. Poddanský nárůdek! Směrem od Klause zazněla drsná slova

Analytik a archivář PhDr. Aleš Valenta z Institutu Václava Klause napsal na webu Neviditelný pes člá…