Policie odložila trestní oznámení na vedení Královéhradeckého kraje, upozorňuje deník

23.11.2013 10:38

Po více než půl roce vyšetřování policie odložila trestní oznámení, které právník kanceláře hejtmana Královéhradeckého kraje Jaroslav Široký podal na hejtmana Lubomíra France (ČSSD) a další lidi z vedení kraje. Kriminalisté nikoho z nich v souvislosti s krajskou firmou Silvatres neobviní. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro Královéhradecký kraj.

Policie odložila trestní oznámení na vedení Královéhradeckého kraje, upozorňuje deník
Foto: red
Popisek: Starosta Náchoda Jan Birke s hejtmany Michalem Haškem a Lubomírem Francem
reklama

"Došli jsme k závěru, že nejde o podezření z trestného činu, ve věci nebyly zahájeny úkony trestního řízení a věc byla uložena," uvedl mluvčí policejního protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Široký v oznámení tvrdil, že ve vedení kraje funguje zločinecká skupina, která okradla kraj o miliony. Vinil je z pletichaření, tunelování krajské společnosti Silvatres, porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo zneužití pravomoci úřední osoby.

Prý to bylo uměle vykonstruované

"Jsem rád, ale samozřejmě jsem to předpokládal, protože kdo o tom trošku něco věděl, tak mu bylo jasné, že k žádnému trestnému činu nemohlo dojít," reagoval hejtman a senátor Lubomír Franc. Obdobně mluví krajský radní a senátor Josef Táborský (ČSSD). "Bylo to uměle vykonstruované, od začátku jsme věděli, že je to nesmysl. Můj osobní dojem je, že to bylo pod určitým politickým tlakem," uvedl Táborský.

Vyšetřování žádné nelegální jednání nepotvrdilo, i když Široký tvrdil, že má proti "organizované zločinecké skupině" důkazy. Pracoval totiž v představenstvu zmiňované společnosti a k interním informacím i dokumentům měl přístup. "Podle mého názoru se jedná o nesprávný právní výklad policie. Nakoupili vylepšení licence k know-how, které stálo 1,15 milionu korun, ale fakticky bylo naprosto bezcenné," trvá na způsobené škodě právník Široký, jejž závěry kriminalistů nemile překvapily. Pro hejtmana od konce dubna nepracuje, ale jeho odchod prý s podanými trestními oznámeními nesouvisel. Skončila mu smlouva na dobu určitou, protože zastupoval kolegyni na rodičovské dovolené.

Jiní budou pletichaření vysvětlovat u soudu

Nyní působí v soukromé firmě a sám se může ocitnout v hledáčku policie. "Budu samozřejmě dál zvažovat, jestli proti němu neuplatním nějaké další kroky za to, že mě obvinil neprávem," uvedl hejtman. Ještě na jaře Franc říkal, že se mu chce jeho podřízený pomstít a že Široký trpí psychickými problémy. Byl rozhodnutý podat na něj trestní oznámení, ale pravděpodobně počká, než se vyřeší osud Silvatresu. Ten nikdy nezačal řádně fungovat a zastupitelstvo kraje i představenstvo společnosti chce firmu poslat do insolvence.

"Záležitost s firmou Silvatres je samozřejmě nešťastná, protože se nepodařilo naplnit podnikatelský záměr," připustil hejtman. Předběžnou smlouvu s Lesy České republiky o využívání biomasy uzavřelo v roce 2008 ještě předchozí vedení kraje v čele s hejtmanem Pavlem Bradíkem, kterého už mimochodem policie obvinila z pletichaření ve veřejné soutěži. Spolu s bývalým radním Jiřím Vamberou a dvěma krajskými úředníky bude vše nejspíš brzy vysvětlovat soudu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…