Policie si nechala ukrást nalezené auto přímo ze služebny. Přislušníci nebyli proškoleni k nasazení „botičky“, zdůvodnila zcela vážně

27.05.2018 9:17

Představte si, že vám ukradnou auto. Představte si, že si ho sami dokážete najít, informujete o krádeži policisty a ti si vůz jako důkaz odvezou na dvůr policejní služebny. A představte si, že vůz někdo zcizí podruhé. Tentokrát přímo pod nosem strážcům zákona. Zdá se vám to nemyslitelné? Takovéhle věci se bohužel v Česku dějí. Ve Středočeské Hostivici, kterou proslavil např. David Rath, se to opravdu stalo. A sled absurdit tím ani zdaleka neskončil...

Policie si nechala ukrást nalezené auto přímo ze služebny. Přislušníci nebyli proškoleni k nasazení „botičky“, zdůvodnila zcela vážně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz

Server Českého rozhlasu informuje o tak bizarním případu, že se mu dá jen těžko věřit, ale opravdu se stal. Šťastného majitele kabrioletu značky BMW za 1,5 milionu čekalo jednoho dne v roce 2012 nemilé překvapení. Vůz mu někdo ukradl. Majitel však nesložil ruce do klína a auto si sám vypátral. Vůz poté zajistili na policejní stanici v Hostivici a majitel si mohl myslet, že už může být v klidu. Jenže se šeredně spletl.

Vůz byl totiž znovu ukraden. Tentokrát přímo policistům pod nosem – ze dvora policejní služebny.

„Vozidlo nebylo zajištěno proti odcizení na dvoře obvodního oddělení Hostivice. Jeden z policistů zjistil, že kolegové odmítli nasadit na vozidlo botičku, neboť nebyli k této činnosti proškoleni. Tuto skutečnost neoznámil vedoucímu příslušníkovi a spoléhal se, že nemůže dojít k odcizení zajištěného vozidla,“ uvádí protokol z kázeňského řízení s jedním z policistů.

Kabriolet značky BMW stál na policejním dvoře tři dny a při jeho střežení se vystřídali celkem tři policisté. Když ze služby odcházel druhý strážce zákona, vůz stál ještě na dvoře. Během služby třetího policisty však zmizel. Krádež usnadnila skutečnost, že policejní dvůr nebyl zajištěn vraty.

Tím však značně absurdní případ ještě neskončil. Policista, za jehož služby kabriolet zmizel, se sice ocitl před soudem, ale ten konstatoval, že nedošlo ke zločinu, a nechal potrestání policistů na jejich nadřízených v kázeňských řízeních. A tady došlo na další paradox. Policista, kterému vůz zmizel, potrestán nebyl. Zato jeho kolegy, kterým se nic neztratilo, trest neminul. Byli potrestáni za to, že na vůz nenasadili botičku.

Ministerstvo vnitra ČR bylo nuceno uhradit majiteli vozu škodu včetně úroků z prodlení v celkové výši 1,1 milionu korun. Resort teď po dvou potrestaných policistech chce, aby část škody uhradili ze svého. Jeden policista má zaplatit 137 tisíc, druhý 126 tisíc. Část škody by měl uhradit také tehdejší velitel policejní stanice v Hostivici. Policistům se však nechce škodu hradit. Vnitro už oznámilo, že je kvůli tomu zažaluje. Další kolo tohoto absurdního případu se tak znovu odehraje před soudem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…