Policie v souvislosti s pochodem radikálů v Brně zajistila 10 lidí

2. 5. 2019 13:44

Policisté v Brně v souvislosti se středečním pochodem radikálů a akcí jejich odpůrců zajistili deset lidí. Většina z nich se zodpovídá z neuposlechnutí výzvy, dva muži budou vysvětlovat své vzájemné napadení. Další muž napadl zakročujícího policistu, je podezřelý z násilí proti úřední osobě.

Policie v souvislosti s pochodem radikálů v Brně zajistila 10 lidí
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

Dnes to v souhrnu v aktualizaci na policejním webu uvedl mluvčí Pavel Šváb.

Odpůrci pochodu radikální Národní a sociální fronty se sešli v 17:00 na Dominikánském náměstí, radikálové v 19:00 na Zelném trhu. Odpůrci svoji akci oficiálně ukončili před 20:00, většina z nich ale odešla blokovat pochod Národní a sociální fronty. Vznikla potyčka, zasahovat musela policie, několik lidí zadržela. Průvod radikálů pak rozpustil tajemník městské části Brno-střed Petr Štika, který uvedl, že radikálům navrhl jinou trasu, oni ale podle něj jeho návrhy neakceptovali. Část odpůrců radikálů se pak vydala na policii v Příční ulici, kde jsou cely pro zadržené, po výzvách se ale rozešli.

Policisté odhadli počet účastníků obou největších shromáždění na 60 v případě pochodu radikálů, a na 600 v případě jejich odpůrců. „O tom, že se zdaleka nejednalo jen o mírumilovné shromáždění, svědčí i výbava některých demonstrantů, kterou zajistili policisté,“ uvedl mluvčí. Šlo například o násadu patrně od krumpáče či podomácku zhotovený malý palcát. „Stovky policistů měly se zvládnutím situace plné ruce práce, nejvíce pak 300 příslušníků pořádkových jednotek a 20 kolegů z antikonfliktního týmu,“ uvedl Šváb.

Policie zajistila deset lidí, z toho devět mužů a jednu ženu. Většina lidí se podle mluvčího zodpovídá z neuposlechnutí výzvy, dva muži zajištění na Zelném trhu budou vysvětlovat své vzájemné napadení. „V Bratislavské ulici pak dvaatřicetiletý muž napadl i zakročujícího policistu, je podezřelý z násilí proti úřední osobě. Obviněn dosud nebyl,“ uvedl mluvčí. Doplnil, že muž měl navíc u sebe více než 100 gramů sušené rostlinné hmoty, pravděpodobně marihuany, a bude se zodpovídat také z tohoto prohřešku.

Dva policisté byli při akcích zraněni, jeden musel být ošetřen v nemocnici. „V zárodku se podařilo zažehnat konflikt na Zelném trhu a také vyřešit situaci, kdy se zhruba dvě stovky lidí přemístily před policejní služebnu v Příčné ulici s požadavkem na propuštění zajištěných osob. Po výzvách policistů se rozešli, ale v Bratislavské ulici jsme museli zajistit další tři osoby, které se dopustily protiprávního jednání,“ uvedl mluvčí.

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů. Před dvěma lety prošlo městem 150 radikálů a sešlo se i 300 jejich odpůrců. Zasahovat musela policie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

20:00 Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

Na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce na Národním hřbitově v Terezíně promluvil i …