Policie zveřejnila svou verzi zákroku proti narušiteli na akci Zemana. Ti, kteří křičí něco o „estébáctví“, budou koukat

10.11.2017 10:55 dop.

Během návštěvy prezidenta Zemana v Olomouckém kraji musela zasahovat policie. V Lipníku nad Bečvou vstoupili strážci zákona na scénu ve chvíli, kdy odpůrci prezidenta Miloše Zemana chtěli nechat prezidentovi zahrát Modlitbu pro Martu. Za to si policie vysloužila kritiku z úst mnoha politiků. Server Týdeníkpolicie.cz, který ale nijak neodráží oficiální stanovisko Policie ČR, se ovšem policistů zastává. Nabízí také vlastní vyjádření policie k tomuto případu.

Policie zveřejnila svou verzi zákroku proti narušiteli na akci Zemana. Ti, kteří křičí něco o „estébáctví“, budou koukat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Když prezident Miloš Zeman zavítal do Lipníku nad Bečvou, čekalo na něj mnoho jeho podporovatelů. Dorazily však také asi tři desítky odpůrců prezidenta, kteří si přinesli červené karty. Ty chtěl podpořit z okna soukromého objektu muž, který demonstrantům pustil známou Modlitbu pro Martu. Pro tohoto „zvukaře“ si došla policie a odvezla ho na služebnu. Proti tomu protestovala řada lidí, politiky nevyjímaje.

„Internetem se šíří lavina článků a vyjádření dehonestujících práci Policie ČR. Tentokrát je to v souvislosti se zákrokem policie v Lipníku nad Bečvou, kde byl zajištěn muž podezřelý z přestupku,“ uvádí se úvodem textu na serveru Týdeník policie.cz.

Přestupku se mohl dopustit tím, když hlasitou hudbou rušil řádně nahlášené shromáždění. Toto shromáždění svolal prezident republiky Miloš Zeman, ale to podle policie v celé kauze nehraje roli. Kdyby shromáždění řádně nahlásil kdokoli jiný, policie by mu poskytla stejnou ochranu. Muž, který narušil řádně nahlášené setkání Modlitbou pro Martu, byl prý vyzván, aby svého počínání zanechal, ale neučinil tak. Proto byl zajištěn a odvezen na služebnu. Přestupek byl posléze předán k prošetření příslušným úřadům.

Na zákrok policie, jak byl prezentován některými médii, krátce nato nelibě zareagoval například europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), který nechápal, proč policie zasahovala proti někomu, kdo si v bytě pouštěl hlasitou hudbu. Zdá se mu, že zadržení člověka, který jen pouští hlasitou hudbu, je přes čáru.

Pospíšilovu kritiku ale server odmítá. „Zaprvé tedy, pan Pospíšil plete dohromady hrušky s jabkama, tedy nějaké rušení sousedů hudbou (řešit se dá ze strany policie v případě, že k němu dochází po 22. hodině, tedy že tím dochází k rušení nočního klidu) a narušování řádně ohlášeného shromáždění. Jsou to dvě naprosto odlišné věci. Navíc, jak už jsme zmínili, policie nikoho nezatkla. Žádný zatykač totiž nebyl na nikoho z přítomných vydán…,“ osvětluje Týdeníkpolicie.cz.

K celému případu se ve středu oficiálně vyjádřila také Policie ČR na svém twitterovém účtu: „Policisté v Lipníku nad Bečvou zajistili muže, který hlasitou hudbou narušil setkání občanů s prezidentem ČR a nedbal jejich výzev. Nyní je 51letý muž podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu.“

Doplňující informace pak médiím poskytl policejní mluvčí z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje Libor Hejtman. „Svou hlasitou hudební produkcí rušil projev jednoho z účastníků shromáždění. Za přestupek lze uložit pokutu do výše 15 tisíc korun. V případě, že v průběhu šetření nedojde ke změně právní kvalifikace, bude přestupek oznámen k projednání místně příslušnému správnímu orgánu v Lipníku nad Bečvou,“ komentoval Hejtman, který celý zásah policie shrnul: „Dne 8. 11. 2017 na náměstí v Lipníku nad Bečvou 51letý muž narušil svou hlasitou produkcí řádně ohlášené setkání občanů s prezidentem České republiky, na základě čehož je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu. Muž byl policisty opakovaně vyzván, aby zanechal svého protiprávního jednání. Následně byl muž zajištěn podle zákona o Policii ČR a eskortován k podání vysvětlení na obvodní oddělení Policie ČR v Lipníku nad Bečvou k provedení dalších administrativních úkonů. Po podání vysvětlení bude muž propuštěn.“

K celé kauze se však vyjádřil také novinář z Respektu Jaroslav Spurný. Na sociální síti Facebook napsal, že byl na místě a nestačil se divit, co se kolem něj děje.

Byl jsem tam. Asi dvacet minut po zatčení „zvukaře“ natáčeli policisté tajně z ulice přes velké okno kavárny několik uvnitř sedících demonstrantů. „Natoč tu ženskou, ta to organizovala,“ říkal muž v civilu kolegovi s malou videokamerou. „A ještě toho chlapa.“ Stál jsem kousek od nich a požádal je o legitimaci a chystal se je vyfotit. Chvíli natáčeli na kameru mě a pak si nasadili kapuce. „Máme uniformy, blbečku?“ zeptal se mě jeden z nich a postavil se ke mně velmi, velmi blízko, abych nemohl fotit. Kameraman mezitím utekl. „Tady nikdo nikoho nenatáčel,“ řekl muž a odešel. Později jsem je viděl za zábranami, za než mohli jen policisté a Zemanův doprovod. Byl jsem celkem šokovaný ze své bezmoci. Nicméně se pokusím zjistit, o koho šlo. Fakt mě to tajné filmování demonstrantů půl hodiny po demonstraci připomnělo estébáky.

Na svědectví Spurného zareagoval rozčíleně i novinář Jaroslav Kmenta: „Nejodpornější forma útlaku - natočit demonstranty, poděsit je a zavřít. Estébácké manýry se vrátily. Miloš Zeman je nebezpečný a nemocný člověk, který spolu s Andrejem Babišem pošlapávají demokracii a svobodu, kterou jsme v roce 1989 získali. Co když někdy takoví “tajní policajti” budou vydírat či zavírat někoho z vás, nebo vaše děti? A jenom za to, že říkáte čí zpíváte svůj názor na veřejnosti. To se probudíte až když bude nejhůř? Sorry, ale je mi z té šikany, kterou předvádí ta sebranka kolem Hradu a policie, fakt zle.“

Jaroslav Spurný doslova napsal:

Policie v Lipníku nad Bečvou zadržela muže, který z okna soukromého objektu pustil na podporu asi třicítky demonstrantů s červenými kartami Modlitbu pro Martu. A odvezla ho na služebnu. Událo se to na počátku mítinku Miloše Zemana. Byl jsem tam. Asi dvacet minut po zatčeni “zvukaře” natáčeli policisté tajně z ulice přes velké okno kavárny několik uvnitř sedících demonstrantů. “Natoč tu ženskou, ta to organizovala,” říkal muž v civilu kolegovi s malou videokamerou. “A ještě toho chlapa.” Stál jsem kousek od nich a požádal je o legitimaci a chystal se je vyfotit. Chvíli natáčeli na kameru mě a pak si nasadili kapuce. “Máme uniformy blbečku?”zeptal se mě jeden z nich a postavil se ke mně velmi velmi blízko, abych nemohl fotit. Kameraman mezitím utekl. “Tady nikdo nikoho nenatáčel,” řekl muž a odešel. Později jsem je viděl za zábranami, za než mohli jen policisté a Zemanův doprovod. Byl jsem celkem šokovaný ze své bezmoci. Nicméně se pokusím zjistit o koho šlo. Fakt mě to tajné filmování demonstrantů půl hodiny po demonstraci připomnělo estébáky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…