Policista má chránit občany s nasazením života. Za co má všechny ty příplatky? Ministr Chovanec schytal na Primě kvůli akci v Brodu ostrou palbu

01.03.2015 12:16

Mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a místopředsedou sněmovny Petrem Gazdíkem (STAN) to v neděli pořádně jiskřilo. V nedělní Partii FTV Prima rozebírali střelbu v Uherském Brodě a Gazdík podrobil zasahující ochránce zákona zdrcující kritice. Na konkrétním příkladě ukázal, že bylo na životě ohroženo možná i mnohem víc osob, než se mohlo zdát na první pohled. A vy snad chcete, aby syn říkal tátovi policistovi, ty jsi srab, vypálil Chovanec.

Policista má chránit občany s nasazením života. Za co má všechny ty příplatky? Ministr Chovanec schytal na Primě kvůli akci v Brodu ostrou palbu
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

V nedělní Partii FTV Prima se diskutovalo o střelbě v Uherském Brodě a o možných selháních policie. Tu před kamerami obhajoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), proti němuž usedl úřadující předseda hnutí Starostové a nezávislí a místopředseda sněmovny Petr Gazdík.

Chovanec zdůraznil, že se celá kauza prověřuje, ale média zatím jen spekulují. "Já mám k dispozici dopis státního zástupce, který děkuje policii za práci. Je to mladý člověk, který měl na starosti i kauzu s lihovou mafií, teď prošetřuje toto a já mu důvěřuji," zdůraznil šéf rezortu vnitra.

"Servery jsou opravdu zmatené, když se podíváte na některé výroky, tak si odporují," podotkl dále Chovanec. Dosavadní šetření podle ministra ukazují, že byl postup policie v pořádku, ačkoli je třeba vyčkat, co k tomu dodá Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Kdyby se objevily nějaké pochybnosti, tak je popíšeme a z případných chyb budeme vyvozovat zodpovědnost," přislíbil také.

Je to i o penězích, připomněl krajský policejní šéf

Policie bude muset také zjistit, kolik z vypálených střel bylo smrtících, kolik jich bylo jen varovných, které mířily do vzduchu a tak podobně. Za policisty se postavil také krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček, jenž se také připojil do vysílání. Za šťastnou náhodu považuje to, že nezemřel žádný z policistů. "Na základě informací, které mám dnes, se ohrazuji proti tomu, že by policisté nezakročili. Oni zakročili," zdůraznil zlínský krajský policejní šéf. "Také si dovedu představit, že by ti policisté mohli být lépe školeni a vybaveni, ale to už bychom se dostávali k problematice služeb a problematice peněz," připomněl.

Postupy policie se v čase vyvíjí. Tkadleček také poukázal i na to, že probíhalo vyjednávání se střelcem, neboť živí mají přednost před mrtvými. Známe i případy, kdy vyjednávání trvalo sedmnáct hodin. "Každá praktická situace bude vyžadovat specifické řešení," pokračoval v tématu. I on je připraven vyčkat na závěry dalšího vyšetřování a pak postupovat podle nich.

Do debaty ale  vstoupil i Gazdík, který prohlašoval, že policisté rozhodně nepostupovali tak, jak měli. "Je to proti všem zásadám, které policie má," rozčílil se před kamerami. Pozastavoval se také nad tím, proč si policie nevšímala problémového občana. Na to mu ale obratem odpověděl ministr. "K prodloužení zbrojního pasu se vyjadřovala i obec a ta vydala souhlasné stanovisko," zdůraznil.

"Policie neměla dostatečné informace, protože nechala odejít lidi, kteří utíkali zadním vchodem. A kolik osob policie ohrozila, když nedostatečně zajistila okolí," pokračoval v kritice ochránců zákona Gazdík.

Strážci zákona berou rizikový příplatek a teď váhali, rozčílil se Gazdík

Chovanec na to konto nikoli poprvé zdůraznil, že stále probíhá vyšetřování případu, a i když je útočník mrtev, nelze vyloučit, že budou obviněny další osoby. "Já jim nechci pomáhat tím, že budu informace sdělovat tady," zdůraznil. V obecné rovině pak jasně řekl, že útokům "šílených střelců" lze preventivně bránit jen těžko. "Pokud někdo přijde do restaurace a postřílí osazenstvo restaurace během prvních tří, pěti, možná sedmi minut, tak tomu prostě nikdo nezabrání," varoval ministr.

Gazdík ale pokračoval v kritice policie, která je čím dál byrokratičtější, současně však uznal, že v prvních minutách nelze proti šílenému střelci nic udělat. Připomněl však také, že policisté slibují chránit své spoluobčany i s nasazením vlastního života. "Policisté dostávají šest tisíc rizikový příplatek a po deseti letech výsluhy," uvedl.

Chovanec mu ale obratem připomínal, že právě pravicové vlády snižovaly stavy policie a škrtaly peníze. A rozhodně nelze o policistech tvrdit, že neodvedli svou práci. "Představte si, že policista přijde domů a jeho třináctiletý kluk mu po návratu ze školy řekne: Táto, ty jsi srab, ty jsi utekl. Já tohle nechci, " vypálil Chovanec. Z jeho úst také zaznělo, že on sám v prvé řadě prověřoval, zda nejde o teroristický čin. Pokud by tomu tak bylo, musela by být urychleně svolána Bezpečnostní rada státu.

Muž zavřený na toaletě: Proč mě policie osvobodila až po dvou hodinách?

Úřadující šéf STAN prohlásil, že si práce policistů váží, ale problém vidí tak trochu i v politických krocích této vlády, která policii reorganizuje. V tu chvíli ale moderátorka podobné rozepře zastavila a vrátila se k tématu samotné střelby. Před kamerami promluvil i muž, který byl dvě hodiny zavřený na toaletách v restauraci. "To, jak policie postupovala, to byl naprostý chaos," řekl jasně. Podivoval se také nad tím, že policie dodnes nevyslechla jeho manželku. "A pokud pan Kadleček tvrdí, že živí mají přednost před mrtvými, tak postup policie opravdu nechápu," pokračoval.

"Já slibuji panu Gabrielovi, že výsledky o postupu policie budou na stole. Na výsledky šetření má právo celá česká veřejnost, která si platí policisty ze svých daní," uvedl Chovanec. Gazdík ho vzal za slovo s dovětkem, že doufá v klidný spánek svých vlastních dětí, které má policie také střežit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Miloš Polák

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

21:00 Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

Francie porazila na mistrovství světa ve fotbale Chorvaty 4:2. Při předávání poháru se na moskevský …