Policisté od Šlachty prý nabízeli advokátovi úplatek. Neděláme se šlechtičnami, vzkázal plukovník

11.07.2015 10:19

Tři policisté z elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) učinili v roce 2013 ve snaze vyřešit případ velice nestandardní nabídku. Advokátnímu koncipientovi Martinu Cyprisovi, který zastupoval trojici lupičů, naznačovali, že obvinění rozdají podle toho, jak kdo bude vypovídat. A také to, že mohou ovlivnit, kolik peněz dotyčná advokátní kancelář za obhajobu dostane. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes s tím, že celou věc řešila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta ovšem žádné provinění nezjistila. Sám šéf ÚOOZ Robert Šlachta jednoho z policistů kázeňsky potrestal.

Policisté od Šlachty prý nabízeli advokátovi úplatek. Neděláme se šlechtičnami, vzkázal plukovník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ

Policisté při vyšetřování trojice lupičů, která už stála před soudem za přepadení sídla agentury G4S s kořistí 33 milionů korun, nově zjistili, že tato trojice se dopustila dříve v minulosti také pokusu o vraždu. Tehdy jeden z lupičů na pošťáka převážejícího peníze vystřelil. Prostřelil mu hlavu, nicméně pošťák přežil.

Nyní šlo o to, koho z nich policie z pokusu o vraždu obviní. „V případě, že vypovíte, a my víme, že třeba v tý jedný věci, dvou není střelcem, ale my prostě nebudem zkoumat to. Když nevypoví, jestli tak je to, nebo ne, dostanou to oba,“ říká na nahrávce jeden z policistů. Advokátní koncipient Martin Cypris, který lupiče zastupoval, si policisty nahrál. A zaznamenal i to, že policisté mu nabízeli, že když jeho klient bude mluvit, celou kauzu nerozdělí a jeho advokátní kancelář si vydělá další peníze na obhajobě ex offo. „My to vnímáme, celá obhajoba, jako pokus o úplatek,“ řekl listu Cypris.

Kauza dodnes neskončila. Advokáti trojice lupičů, o které šlo, předložili tuto nahrávku nakonec i krajskému i vrchnímu soudu a obvinili policisty z podjatosti. U Krajského soudu v Českých Budějovicích úspěšní nebyli a trojice lupičů dostala za útok na sídlo G4S deset let vězení. Vrchní soud ale letos budějovický rozsudek zrušil, i když ne kvůli zmíněné nahrávce policistů a celá věc se vrací na začátek. Jeden z lupičů byl zároveň obviněn z pokusu o vraždu, o kterém se na nahrávce mluví.

Podobné jednání je z etického hlediska nepřijatelné

List celý případ konzultoval se dvěma bývalými zkušenými detektivy, aby posoudili, jestli je podle nich jednání policistů na nahrávce za hranou. První byl k trojici z ÚOOZ schovívavý a řekl, že policie v principu s obhajobou „obchoduje“, pokud ji chce přesvědčit k přiznání. Druhý oslovený řekl, že podobné jednání je minimálně z etického hlediska nepřijatelné, protože při podobném dohadování nesmí nikdy padnout peněžní nabídka.

Podle Šlachty jednání v rukavičkách není na místě

K celé věci se listu vyjádřil i sám šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Ten řekl, že za celou trojicí policistů, kteří jsou na zmíněné nahrávce, stojí. „Rétorika policistů určitě nepřipomíná školu mladých šlechtičen, ale je třeba si uvědomit, že v těchto případech nesedí na protější straně stolu nikdo, kdo ukradl čokoládu v obchodě nebo způsobil z nedbalosti nějakou hmotnou škodu. Bavíme se tady o loupežných přepadeních, vraždě, prostě o nejhrubším násilí,“ řekl Šlachta s tím, že nechce přímo říci, že je třeba použít „na hrubý pytel hrubou záplatu“, ale jednání v rukavičkách prý na místě není. „U těchto případů hrají nervy na obou stranách, a pokud se moji policisté nedopustí nezákonného jednání, budu za nimi stát,“ řekl.

I když je to náročné, měl udržet nervy na uzdě

Přiznal ale, že v této souvislosti jednoho z policistů kázeňsky potrestal. Na otázku za co, uvedl: „Protože to jsou profesionálové, kteří by měli dokázat v každém okamžiku udržet své nervy na uzdě, i když je to mnohdy velmi náročné.“ Koho kázeňsky potrestal, ale odmítl říci s tím, že považuje za nezbytné chránit jejich totožnost. „Uvědomte si, že se pohybují v kriminálním prostředí, a pokud zveřejníte jejich jména a příslušnost k policii či našemu útvaru, můžete je vystavit opravdu reálnému nebezpečí,“ poznamenal.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …