Politici ani podnikatelé. O euro prý už tu nyní nestojí prakticky nikdo

25.07.2015 7:46

Situace v Řecku mění postoj českých politiků k přijetí eura. Podle MF Dnes i velký zastánce eura, prezident Miloš Zeman, nyní tvrdí, že není kam spěchat. „Dokud bude Řecko členem eurozóny a dokud by ostatní daňoví poplatníci včetně českých platili jeho dluhy, jsem pro odložení přijetí eura,“ řekl Zeman s tím, že je pro vystoupení Řecka z eurozóny. A obdobný názor má i řada dalších předních politiků.

Politici ani podnikatelé. O euro prý už tu nyní nestojí prakticky nikdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto

Odlišně se k celému problému staví pouze premiér Bohuslav Sobotka, který stále vnímá vstup Česka do eurozóny jako strategický zájem. Strašení Řeckem je podle něj nesmysl, nevnímá jako dobré ani případné vystoupení Řecka z eurozóny.

Například Andrej Babiš, ministr financí za hnutí ANO, pro MF Dnes uvedl, že dokud bude ministrem a Řecko bude členem eurozóny, bude proti vstupu. „Eurozóna má pravidla pro vstup nových členů, ale nemá pravidla pro situaci, ve které by měl případně některý z členů vystoupit,“ řekl Babiš s tím, že o přijetí eura by se v Česku mělo konat referendum. Pro referendum je i předseda KSČM Vojtěch Filip.

Zdrženlivý postup volí i předseda lidovců Pavel Bělobrádek nebo předseda ODS Petr Fiala. „Domnívám se, ze máme plnit podmínky pro vstup a počkat, jak se eurozóna s krizí v Řecku vypořádá,“ řekl Bělobrádek. Fiala doslova řekl, že neexistuje dost rozumných důvodů, proč by ČR měla euro přijímat.

Zajímavé ovšem je, že o přijetí eura nestojí ani podnikatelé. Podle průzkumu pro MF Dnes je patrné, že s přijetím eura nesouhlasí 57 procent z nich. A to přesto, že státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza tvrdí, že pro české podniky, které hodně exportují, by bylo euro výhodnější a přineslo by jim to stabilitu. „Není důvod přijetí eura odkládat, ekonomicky jsme na to připraveni,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…