Politici dostávají do držky. Podle advokáta Sokola ale není důvod se radovat

14.06.2014 9:53

Jeden z nejvlivnějších advokátů Tomáš Sokol tento týden založil Unii advokátů ČR. Jedním z důvodů podle něj je, že z chyb státních zástupců se nevyvozují žádné důsledky. Sokol je advokátem například exšéfa rozvědky Ondreje Páleníka, zapleteného do kauzy Jany Nagyové.

Politici dostávají do držky. Podle advokáta Sokola ale není důvod se radovat
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Advokát Tomáš Sokol odchází od soudu
reklama

„Já tady mám ty obviněné před sebou a poslouchám jejich příběhy. U něčeho si říkáte – to je holt hra, tu jste si vybrali. Pak si řeknete, jestli to přece jen nejde dělat nějak jinak,“ popisuje Tomáš Sokol v rozhovoru pro MF Dnes.

„Samozřejmě nemůžu po policii a žalobcích chtít, aby každého nosili v náručích, protože někdy je to holt trošku tvrdší. U těch demonstračních zatýkacích akcí si však řeknete: Proboha proč?! Tyhle excesy eskalují. Protože nikdo nepřijde a neřekne: Kamaráde, tady jsi to přepálil tak, že teď za to hrozí postihy,“ dodává.

To je právě jeden z důvodů, proč spoluzaložil Unii advokátů – že z chyb státních žalobců nejsou vyvozeny žádné důsledky. „Všichni se tváří, jako by to bylo naprosto v pořádku,“ kritizuje advokát, který v současnosti zastupuje i manžele Kottovi v kauze Davida Ratha.

„Jsem přesvědčen, že drtivě ty kauzy skončí špatně, nebude to odhalení nějakého zločince, jak všichni očekávají. Představa, že politici, které jsme neměli rádi, konečně dostávají do držky, je špatná a ve své podstatě sebeobžalující. To, co se nyní děje, není žádné konečné zúčtování. Je to jen nějaký stav, kdy se sdělují obvinění,“ předpovídá Sokol.

Dodává také, že u některých lidí v elitních sborech v minulosti našel vlastnosti, pro které by je tam nemohli pustit, kdyby dělali psychologické testy. „Pak tady máme jakousi sféru takzvaných elitních útvarů, i když o významu slova elitní by se daly vést určité diskuse. Tyto elitní útvary jsou naplněny lidmi s vysokou motivací být úspěšný, dokázat svou cenu, prokázat, že odhaluji skutečně závažné věci a že podle svého vnímání chrání společnost. Hodně to zjednoduším. Když někdo vykrade banku, tak ho jistě budou pronásledovat. Ale zrychlí o tři sta procent, pokud by byla naděje, že to byl ministr. Lov na známé je něco, co je vysoce motivuje, byť to nepřiznají, kdybyste jim pálil bok žhavým železem,“ dodává advokát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…