Politici nedělají rozhodné změny, EU se možná rozpadne, míní Robejšek

08.12.2011 21:52

Podle politologa Petra Robejška je čím dál pravděpodobnější, že se Evropská unie rozpadne. Na vině jsou prý politici, kteří nechtějí činit příliš velké a rozhodné změny. Konec EU by ale znamenal konec evropské integrace.

Politici nedělají rozhodné změny, EU se možná rozpadne, míní Robejšek
Foto: Archiv PR
Popisek: Petr Robejšek
„Rozpad se stává stále pravděpodobnější," uvedl v ČT politolog Petr Robejšek. Podle něj jsou totiž politici málo ochotní udělat skutečně rozhodné změny. Pokud by ale došlo ke konci EU, znamenalo by to prý konec evropské integrace.

Česká republika by se měla snažit rozeznat, co se na evropském poli děje, a musí najít optimální řešení sama pro sebe. „My jsme příliš malí hráči na to, abychom mohli nějak ofenzivně reagovat," připustil totiž Robejšek. Sám však české vládě důvěřuje, takovou úlohu prý může zvládnout.

Sledujeme téma Euro

Robejšek jakožto expert na mezinárodní vztahy příliš nedůvěřuje Angele Merkelové, německé kancléřce. Podle něj to není tím, že je žena, ale celkově není silný hráč. Její slovo má váhu pouze proto, že šéfuje nejmocnějšímu státu v unii.

Související:
Nečas se zdráhá poslat na euro 90 miliard korun
Politici se učí od populistů, píše Robejšek

Česká republika si podle Robejška musí zvyknout na to, že nemá tak rychlý růst jako třeba Čína. V ní je prý potenciál růstu mnohem vyšší. Česko má ale problém dosáhnout jednoho procenta za normálních okolností, a i to je málo. „My jsme zvyklí na konzumní společnost," vysvětloval v Hyde Parku. Prostý občan prý očekává, že jeho životní úroveň se bude zvyšovat. Jenže když to tak není, chce se bouřit.

Podrobněji:
Češi se mají dobře, tvrdí odborník. Jsou jen nenasytní

Robejšek pracuje i jako poradce pražského primátora Bohuslava Svobody. Co konkrétně mu radí, to ale říci nechtěl. Naznačil pouze jako příklad „strategické rozdělení sil", čímž mohl narážet na nedávný rozkol v pražské ODS.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

19:02 „Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš sepsal další „Čau lidi“. Zdůraznil, že v Česku existují lidé, kteří Babiš…