Politici nemají sloužit veřejnému mínění, mají ho formovat, zaznělo v ČT

15.02.2016 22:54

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) a předseda České pirátské strany Lukáš Černohorský v pondělních Událostech, komentářích mluvili o uprchlické krizi. Prouza diváky uklidňoval, že Německo sice trvá na kvótách, ale nemůže uspět. Šéf pirátů Černohorský si rýpl do EU jako celku, tedy i do Česka, že kritizuje Řecko, místo aby mu pomohlo. Ještě tvrdší slova přidal politolog Rudolf Kučera.

Politici nemají sloužit veřejnému mínění, mají ho formovat, zaznělo v ČT
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU
reklama

„V tuhle chvíli všichni dávají šanci dohodě s Tureckem. Ale to, co by bylo úplně nejhorší, je, aby došlo k živelnému zavírání evropských hranic,“ varoval vládní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. K Visegrádské čtyřce se přidávají další a další státy, které říkají, že jsou proti kvótám. Nálada se mění ve Francii i na severu Evropy.  

Černohorský to ale viděl jinak. „To, co mi tam chybělo, bylo pozvání Řecka, aby se ho premiéři zeptali: Co potřebujete, abyste tu krizi začali zvládat,“ kontroval s tím, že se jihoevropský stát nachází poblíž srázu bankrotu a nemá snadnou situaci. „Když se podíváte, tak Řecko dá téměř všechny své peníze na splácení dluhů a pak se snaží platit důchody,“ doplnil k dokreslení situace Černohorský. Česká republika sice poslala do země policisty, ale bylo to jen pár desítek, což je kapka v moři.

Třeba Itálie prý křičí dva až tři roky

V tu chvíli se však znovu ozval Prouza, jenž divákům řekl, že řecký premiér Tsipras byl pozván, ale z vnitropolitických důvodů odmítl přijet. Premiér Sobotka se s ním proto setká při první možné příležitosti. V tuto chvíli je prý tak či tak jasné, že je třeba uprchlíkům bránit v tom, aby opustili Turecko. Pokud se to nepodaří změnit, dojde na zavírání hranic. „V Řecku se nedaří zadržovat a registrovat uprchlíky a myslím si, že poměrně vědomě,“ prohlásil tajemník.

Šéf Pirátů znovu přidal odlišný náhled na celý problém. „Třeba Itálie křičí dva až tři roky, že má problém s migranty z Afriky, ale nikdo to neřešil,“ pokračoval v palbě do EU jako celku, a tedy i do Česka Černohorský. Uprchlíci jsou na tom podle jeho názoru tak špatně, že nemají co ztratit a raději obětují život, než aby se vrátili např. do Sýrie, kde je zavraždí tamní prezident Bašár Asad. Pokud teď postavíme plot, lidé se na něj vrhnou a zkusí projít nebo se pokusí otevřít cestu aspoň dalším uprchlíkům.

Podle Prouzy ale kvóty tento problém rozhodně nevyřeší. A stejně nemají šanci projít. „Německý návrh je na stole řadu měsíců, ale řada zemí včetně Francie říká, že ho nebude podporovat. Německo bude tento návrh držet do poslední chvíle, ale určitě pro něj nenajde shodu,“ konstatoval Prouza. Podle jeho názoru není namístě věřit tomu, že by systém kvót fungoval. A v tom mu šéf Pirátů dal za pravdu.

Nahráváme Putinovi, varoval polský publicista

Politolog Rudolf Kučera doplnil, že Visegrádská skupina splnila svůj cíl v tom, že se členským státům podařilo vstoupit do evropských struktur, ale teď jde vlastně proti původnímu smyslu společenství. Jdeme totiž proti většinovému názoru v EU.

„Hledají se tady řešení, která nejsou přijatelná především pro Německo, ale i pro další země. Já myslím, že politika není od toho, aby odpovídala na veřejné mínění, ale aby ho formovala,“ poznamenal Kučera. To, co se dnes v Pražské deklaraci dohodlo, na celoevropské úrovni nemůže projít. V4 o tom prý nedokáže přesvědčit další státy.

Překladatel a novinář Andrzej Jagodziński a publicista Ladislav Snopek přidali polský a slovenský pohled na uprchlickou krizi. Pan Snopek prohlásil, že situaci v zemi komplikuje fakt, že se blíží březnové parlamentní volby. „A uprchlíci jsou teď vhodné téma, dobře se vykreslují. A to i navzdory tomu, že na Slovensku uprchlíka téměř nikdo neviděl,“ zaznělo z úst slovenského publicisty.

Andrzej Jagodziński byl ještě kritičtější. „Já se teď za Visegrádskou čtyřku trochu stydím,“ zahájil. Proč? Protože jsme byli velmi kritičtí už v případě ekonomické krize a rozdílnými hlasy jsme mluvili i v souvislosti s ukrajinskou krizí. „To, co říkáme my, nahrává přáním ruského prezidenta Vladimira Putina, který si přeje oslabení  Evropy.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…