Politici se mají bát, aby se nedopustili korupce, tvrdí ministryně Válková

12. 2. 2014 13:49

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) byla překvapena načasováním obvinění expremiéra Petra Nečase (ODS), kterého od úterý stíhá policie pro uplácení v kauze takzvaných trafik pro tři exposlance. Zároveň ale považuje za dobré, aby se politici báli, zda nepřekročili hranici mezi politickým vyjednáváním a korupčním jednáním.

Politici se mají bát, aby se nedopustili korupce, tvrdí ministryně Válková
Foto: ANO
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková
reklama

„Samozřejmě jsem byla také překvapena, asi jako všichni, že to přišlo nyní, ale tím nechci říkat, že by to mělo být později, nebo dříve," řekla ve středu novinářům Válková. Ve věci hodlá postupovat zdrženlivě a nechat orgány činné v trestním řízení pracovat.

Politici kvůli Nečasově obvinění nepřestanou dělat politiku

Policie Nečase viní z podplacení ve spojitosti s kauzou kolem bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Nečas to odmítá, podle něj šlo o normální politické vyjednávání. Obvinění považuje za mstu za trestní oznámení na šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu.

Ministryně spravedlnosti se nedomnívá, že se kvůli Nečasově obvinění budou politici bát dělat politiku nebo vést koaliční jednání. Hranice mezi politickým vyjednáváním a možnou korupcí je podle ní sice jemná, ale zkušený politik ji nepřekročí.

Jen ať politici zvažují každé slovo, aby neslíbili něco, co už překročí hranici zákona

„Jestli má ovšem svoje zkušenosti z minulosti, kdy byly tyhle laťky velmi nízko, tak pochopitelně může mít problém a může se bát, ale to je dobře, že se bojí, protože pak se nedostane do situace, v jaké stojíme dnes," řekla. „Jen ať zvažují každé slovo a každou větu, kterou pronesou, jestli tím neslibují něco, co už překročí hranici trestního zákona."

Obecně se ministryně staví za omezení poslanecké imunity. „Já si myslím, že imunita poslanců by měla být opravdu co nejužší. Vůbec nejsme žádní nadlidi ani v tomto směru, s výjimkou projevů na půdě Poslanecké sněmovny," uvedla. Právě kvůli poslanecké imunitě zastavil Nejvyšší soud loni trestní stíhání trojice bývalých zákonodárců ODS. Toto rozhodnutí Válková označila za překvapující a extenzivní.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V této větvi případu jsou vedle Nečase obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…