Politici se nám věnují jen na oko, míní předseda seniorů. A pokud jde o uprchlíky...

01.10.2015 21:11

Předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes zavítal do čtvrtečního Hyde Parku České televize. V Mezinárodní den seniorů, který si připomínáme právě prvního října, si posteskl nad tím, že nemalé časti českých penzistů se věru nežije lehce. Dodnes prý doplácejí na exministra Drábka a tato vláda pro ně nedělá dost. Pokud jim chce přidat, je slibovaných devět set korun málo, dvanáct stovek by prý bylo mnohem lepších.

Politici se nám věnují jen na oko, míní předseda seniorů. A pokud jde o uprchlíky...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes

Hned v úvodu pořadu si pochvaloval, že setkání české hlavy státu se seniory se stává dobrým zvykem. Členové rady dnes byli hosty, přičemž se tak stalo už popáté. „Třikrát za prezidenta Klause a dvakrát za prezidenta Zemana,“ pochvaloval si. Důchodci ale u nás rozhodně nemají na růžích ustláno. Příští rok penze vzrostou toliko o 40 korun a Pernes to přičítá jak nízké inflaci, tak ne právě dobré legislativě. „Tady se prakticky nic nezměnilo od malé penzijní reformy exministra práce a sociálních věcí Drábka (TOP 09),“ upozorňoval.

V porovnání s okolními evropskými zeměmi jsou prý české penze opravdu skromné, a i díky tomu je český stát zvládne financovat do roku 2060. Ukazují to poslední propočty i navzdory tomu, že mnozí ekonomové i politici v posledních letech varovali před neudržitelností českého důchodového systému. Pernes proto doporučuje zavedení tzv. minimálního důchodu, ale není jasné, zda na tento zákon někdy dojde.

V Německu jsou podstatně vyšší důchody, ale také tam populace stárne výrazněji než ta naše. Možná Němce zachrání uprchlíci, ale jisté to není. „Problém je, že se dnes nerodí děti, a kde nejsou děti, nebude jednou nic,“ varoval ve studiu Pernes. Už dnes česká ekonomika zkrátka potřebuje pracující důchodce, protože jí chybí řada mladších inženýrů. U některých profesí ale lidé nemohou pracovat do nekonečna, např. horníci, ale i jiní.

Politici se o nás zajímají jen na oko

Za množství práce, kterou odvedli v produktivním věku, si penzisté zaslouží mnohem víc. Jestliže vláda chtěla původně seniorům přilepšit o 600 korun a teď hovoří o 900 korunách, podle Pernese je to pořád málo. Nejstarší část české populace by podle jeho názoru měla jednorázově dostat alespoň 1 000 až 1 200 korun.

Ačkoli si netroufá radit seniorům, koho by měli volit v příštích volbách, sám v tom ještě nemá jasno. Ale zdá se mu, že by čeští politici mohli dělat pro důchodce více, nejvíce se jim věnují před volbami a jinak je to mnohem slabší. „Přál bych si, aby to bylo jinak, ale zdá se mi to tak,“ zaznělo od hosta.

Mimo jiné by prý mohlo být zákonem ošetřeno, aby po útoku na seniora následoval vyšší trest než po útoku na mladšího spoluobčana. „Když to jde na Slovensku, proč by to nemělo jít i u nás,“ ptal se ve studiu Pernes s poukazem na slovenskou legislativu. V České republice musejí napadení senioři spoléhat především na verdikt soudce.

Zároveň však uklidňoval diváky, že se osobně zase tak často nesetkává s násilím na seniorech. Smutné ovšem je, že k tomu dochází i v domácí péči.

Mnohé pro seniory ale mohou udělat i kraje a jednotlivá česká, moravská a slezská města. Mohou pro důchodce zařídit např. příměstskou dopravu zadarmo.

„A protože je dnes Mezinárodní den seniorů, dovolím si českým seniorům popřát pevné zdraví, žádné starosti a hodně přátel,“ uzavřel předseda Rady seniorů ČR své vystoupení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec promluvil o novinářské etice: Podle Kodexu mám hájit demokratické principy, ne měřit na stopkách čas Židovi a Hitlerovi

20:20 Václav Moravec promluvil o novinářské etice: Podle Kodexu mám hájit demokratické principy, ne měřit na stopkách čas Židovi a Hitlerovi

Některým médiím, i médiím veřejné služby, mj. i České televizi je mnohdy vyčítáno, že neodvádí dobro…