Politici si před Staroměstskou radnicí připomněli Pražské povstání

05.05.2012 13:10

U pamětní desky na Staroměstské radnici se v sobotu konal jeden z prvních pietních aktů k uctění památky obětí Pražského povstání. 67. výročí povstání si spolu s pamětníky připomněli například předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová či 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Politici si před Staroměstskou radnicí připomněli Pražské povstání
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předsedkyně sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová

„Ubíhající roky nás vzdalují od dnů války. Ještě jsou mezi námi ti, kteří se v květnu 1945 postavili nacistické přesile. Máme možnost vracet se s nimi do doby, kterou většina z nás zná jen zprostředkovaně,“ uvedla na setkání předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Umíralo se, aby se dnes mohlo vzpomínat

Nepochopitelnou kapitolou našich dějin je podle ní to, jak se vlast ke svým hrdinům z povstání zachovala za komunismu. „Padlí i přeživší mají zásluhu na tom, že naše země nebyla vymazána z mapy,“ dodala Němcová. „Příběh pražských barikádníků stojí za náš obdiv a úctu,“ dodal 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, který na pietním aktu u Staroměstské radnice zastupoval premiéra Petra Nečase, je smrt za války vždy absurdní a jde proti lidské přirozenosti. Na druhou stranu je ale zároveň největším důkazem statečnosti a odhodlání pražských barikádníků. „V roce 1945 se na tomto místě umíralo, aby se dnes mohlo jen vzpomínat,“ prohlásil Chalupa.

Věnce k pamětní desce kladl také primátor hlavního města Bohuslav Svoboda, zástupci Armády ČR a Českého svazu bojovníků za svobodu. České národní povstání proti německé okupaci v květnu 1945 patří mezi nejvýznamnější akce domácího protinacistického odboje v okupovaném Československu. Vypuklo živelně jako výraz spontánního odporu českého národa proti okupantům i kolaborantům a jako reakce na rozklad okupačního mocenského aparátu a rychlý vítězný postup spojeneckých vojsk.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš jel jak dráha. O Fialovi padlo něco, co žádný politik nechce slyšet

11:12 Babiš jel jak dráha. O Fialovi padlo něco, co žádný politik nechce slyšet

Andrej Babiš vystoupil v internetové televizi XTV a v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselý…