Politická elita je v největší krizi od roku 1989, straší Paroubek

17.01.2012 22:20

Předseda Národních socialistů – levice 21. století Jiří Paroubek tvrdí, že dnes nastala největší krize politických elit od roku 1989. Za vším jsou podle něj tři zásadní faktory.

Politická elita je v největší krizi od roku 1989, straší Paroubek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti Jiřímu Paroubkovi před Obecním domem v Praze
reklama

Jiří Paroubek upozorňuje na svých webových stránkách, že česká politická elita jako celek nebyla nikdo od roku 1989 ohrožena tak, jako je tomu nyní. Za vše totiž podle něj mohou tři factory, které působí na myšlení našich občanů.

Tři faktory špatných myšlenek

Ten první faktor bych nazval útokem na kmotry a šibaly všeho druhu, který dnes vedou orgány činné v trestním řízení. Ten útok je věcně naprosto správný a je třeba jej ocenit,” uvádí Paroubek. Dost možná podle něj za tento útok může politicky účelová - Pospíšilova - záležitost. "Především pak policie a státní zastupitelství je věnováno kauzám, u kterých nitky vedou vlastně ke všem politických stranám, které jsou či byly v posledních patnácti letech součástí vlády, establishmentu státu," domnívá se Paroubek.

Nekončící privatizační kauzy

Nepřetržitým příběhem dnešních dnů podle něj jsou staré privatizační kauzy, s nimiž mají být spjati někteří sociálně demokratičtí politici z éry Zemanovy a Špidlovy vlády (Mostecká uhelná, Škoda Plzeň, OKD či Unipetrol). Policie a státní zastupitelství také pokračují v prošetřování kauz současné vládní garnitury od ProMoPro přes kauzu Drobilových fondů na ministerstvu ŽP až po „obálkovou metodu“ předsedy poslanců vládních VV Bárty.

KSČM má alespoň podle Jiřího Paroubka jisté limity, přes něž se komunisté již nedostanou.

Recese hospodářství

“Druhým faktorem je v tomto roce návrat recese hospodářství. Pokud se letos ekonomika země propadne do meziročního poklesu řekněme 2,5 %, zmizí státu oproti schválenému rozpočtu 50 až 60 mld. Kč jeho příjmů,” rozvíjí své obavy.

 Pokud vláda bude postupovat při řešení tohoto problému pro sebe obvyklým způsobem, dostane se do jen těžko řešitelné situace, píše Paroubek.

Neschopnost vést republiku

A konečně třetím faktorem, který významně ovlivní uvažování lidí v nejbližším roce či dvou, je zřetelná bezradnost, neschopnost politických elit republiku skutečně vést a spravovat určitým, jasným směrem.

Zemi údajně chybí někdo, kdo dá zemi jasnou vizi pozitivního směřování. “Vládní koalici, až na naprosté výjimky, chybí ministři odborně připravení, erudovaní pro řízení svých rezortů,” pokračuje. “Tato vláda je kromě toho typická prakticky permanentními zásadními, ale většinou žabomyšími spory, ve kterých se potácí a utápí. ČSSD opozice viditelně postrádá lidi schopné leadershipu, schopné dát zemi jasné duchovně - morální vedení,” nelíbí se Paroubkovi situace.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nip

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vzpoury generálů ve Francii a USA. Bude občanská válka, soudí Jaroslav Bašta

8:27 Vzpoury generálů ve Francii a USA. Bude občanská válka, soudí Jaroslav Bašta

Desítky generálů ve výslužbě sepsaly ve Francii i ve Spojených státech otevřené dopisy. V nich gener…