Politolog Doležal se rozhodl udělat něco, co dosud ještě nikdy neudělal. Nahlédněte

26.02.2018 15:55

Bohumil Doležal učinil něco, co podle svých vlastních slov ještě neudělal. V komentáři pro Deník Referendum se pokusil oslovit levicové čtenáře, kteří podle průzkumů v posledních volbách v nemalých počtech hlasovali pro současného premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Doležal se levicovým voličům snažil vysvětlit, že před Andrejem Babišem je třeba chránit celou Českou republiku.

Politolog Doležal se rozhodl udělat něco, co dosud ještě nikdy neudělal. Nahlédněte
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Politický komentátor Bohumil Doležal

Česká demokracie je v krizi. Politolog Bohumil Doležal má za to, že je v problémech, protože ji nevyužíváme tak, jak se sluší a patří. „Nepodařilo se nám – všem – udělat demokracii tím, čím má být: neustálým, nikdy nekončícím řetězem pokusů o řešení konfliktů ve společnosti v duchu spravedlnosti,“ napsal Doležal.

Čeští politici brali demokracii jako neustálý souboj pravice a levice, souboj kapitalismu a socialismu. Správného světonázoru a špatného světonázoru. Toto konfliktní pojetí vedlo k tomu, že české vlády ve volbách nezískávaly potřebnou většinu k udržení stabilní vlády u moc po celé čtyři roky.

Doležal uznává, že v demokracii se odehrávají spory, ale tyto spory musejí být vedeny podle jasně daných a všem stranám jasných pravidel, která bude společnost ctít. Politici je mají ctít na prvním místě. A všichni musejí mít na zřeteli svou vlast.

„Že tu při všech rozdílech existuje nějaký společný zájem, zájem státu (vznešeně řečeno vlasti), zájem demokracie, nějaké hodnoty, které sdílejí, leckdy aniž si to výslovně uvědomují, všichni zúčastění. Aby politický zápas nebyl jen pouhá destrukce, musí tu být nějaký konsenzus. U nás jsme tomuhle základu smysluplného společenského uspořádání věnovali doposud málo pozornosti,“ napsal Doležal.

Jedním z politiků, kteří tento zájem vlasti měli na zřeteli, byl podle politologa někdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tohoto politika je jistě možné kritizovat za řadu věcí, ale vždy měl na mysli, že je třeba chránit demokracii. Naproti tomu Andrej Babiš si s obranou demokracie příliš hlavu nedělá. Doležal připomněl, že současný premiér v demisi Babiš si chce z Česka udělat rodinnou firmu. Tomu je podle politologa třeba zabránit.

„Bylo by dobré s tím něco udělat. Jak se zdá, zatím převládá názor, že pravicové demokratické strany, nyní trpasličí, i levicové demokratické strany (nyní rovněž trpasličí) se musejí seřadit za obří, nepříliš spanilou babišovskou Sněhurkou, pokud chtějí prosadit aspoň něco ze svých programů. Druhá možnost je, že se demokratická pravice i demokratická levice spojí v zájmu zachování toho, co mají společného, právního státu a parlamentní demokracie – a proti Andreji Babišovi,“ napsal Doležal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…