Politolog Krejčí rozebírá mezinárodní situaci: Toto se západní propagandě příliš nehodí

20. 3. 2016 6:34

Rusko se stáhlo ze Sýrie. Tímto krokem překvapilo prakticky celý svět včetně mnoha ruských občanů. Politolog Oskar Krejčí k tomu poznamenává, že tady asi bude pravda to, co říká ruský prezident Vladimir Putin – Rusko dosáhlo svých cílů. V obecné rovině ovšem dodává, že k politikům je třeba přistupovat kriticky. Kvalita politických elit Západu je podle Krejčího velmi nízká, ukazuje to na příkladu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Politolog Krejčí rozebírá mezinárodní situaci: Toto se západní propagandě příliš nehodí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí
reklama

„Především Rusko samo miluje konspirační teorie a od carských dob hledá za oficiální verzí ještě něco jiného, skutečné důvody. Ačkoliv svému prezidentovi věří, mnozí si myslí, že nemůže – vzhledem k různým okolnostem – říkat plnou pravdu. Na Západě pak se díky propagandě vytvořil obraz Ruska jako agresora na hliněných nohou. Příliš mnoho politiků a jim sloužících novinářů odmítá od tohoto obrazu ustoupit. Dílem to neumějí, třeba proto, že vůbec nedokážou pochopit, že někdo může válku a diplomacii propojovat tak, jako to dělá Putin. Dílem jim stále obraz nepřítele v podobě agresivního rozkládajícího se Ruska vyhovuje. A fungující ruská armáda, která dokáže velké přesuny během několika hodin po vydání rozkazu svého velitele – to se této propagandě příliš nehodí. A už vůbec se do obrazu Ruska coby říše zla nevejdou skutečné důvody rozhodnutí o nasazení a stažení části vojenského kontingentu,“ poznamenává Oskar Krejčí v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz.

Krejčí: Kvalita politické elity Západu je velmi nízká

Platí navíc, že k politikům je třeba přistupovat kriticky. Na Západě toto pravidlo však mnohdy přerostlo do absurdního modelu. To je špatně. Elity si za to mnohdy mohou samy, protože političtí konkurenti se neustále napadají, očerňují se a v očích veřejnosti to znevěrohodňuje všechny.  „A pak jsou tu média, která se živí ohlodáváním mršin, šířením nenávisti a negativismu. Kvalita politické elity Západu je velmi nízká, ovšem obraz jednotlivců, kteří ji tvoří, je většinou ještě horší…,“ varuje následně.

Podle názoru Oskara Krejčího je to vidět třeba na ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD). Ten podporuje ve společnosti rusofobní nálady a nehájí národní zájmy. Tím mnohem více zapadá do TOP 09, a ne do sociální demokracie. Dobře to má být vidět např. na posledních výrocích ministra ke kauze ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové. Mnozí lidé o této kauze příliš mnoho nevědí, ale mají jasno, že Rusko je tady tím zlým hráčem a tamním soudcům nelze věřit. Ať už rozhodnou, jak rozhodnou. Zaorálek tím dává najevo, že chce zajistit především klid se spojenci. České národní zájmy jsou podle všeho na druhé koleji.

Šéf české diplomacie má ovšem podle Krejčího zčásti pravdu, když říká, že ruské útoky do jisté míry přiživily migrační vlnu, jenže nesmíme zapomínat, že ji ruské útoky rozhodně neodstartovaly. „Problém však je, že tato pravda je v dané chvíli využívána v propagandě k náhradě příčin,“ posteskl si Krejčí. Ruský zásah přece přišel až na konci září loňského roku, kdy už byla uprchlická vlna v pohybu. Tu pomohli odstartovat ti, kteří útočili v Iráku či Libyi, a ti, jež uprchlíky pozvali do Německa. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…