Politolog: ODS potřebuje pořádnou a tvrdou facku ve volbách

27.09.2013 10:33

ODS by prospěl jedině pořádný volební výprask. Politické strany se budou dál drobit a slábnout a prezident Miloš Zeman se po volbách možná stane hegemonem české politiky, předvídá v rozhovoru pro Hospodářské noviny politolog Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Lebeda.

Politolog: ODS potřebuje pořádnou a tvrdou facku ve volbách
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v České Třebové
reklama

„ODS by mohla zachránit tvrdá lekce od voličů. Čím horší zisk ve volbách, tím z dlouhodobého pohledu lépe pro ODS. Potřebují pořádnou facku. Obávám se ale, že facka nebude tak tvrdá, pokud v čele kandidátky stojí Miroslava Němcová, která si s nepěknými praktikami příliš nezadala. Tím hůř pro celkovou reformu strany,“ tvrdí Lebeda.

Kritizuje také, že faktickým a volebním lídrem ODS není jedna a tatáž osoba: „V dnešní politice je úloha silných osobností nezastupitelná a jakékoliv rozmělňování vede k oprávněným pochybnostem, proč se to děje.“

Hlavním tématem rozhovoru ale byla posilující se role prezidenta Miloše Zemana. Politolog odhaduje, že se po volbách může Zeman stát hegemonem české politiky. Přiznává, že právě to ale občané možná chtějí: „Společnost je zklamána z politických stran. Občané intuitivně hledají alternativu. Zřejmě jim připadá zajímavé svěřit moc jednomu člověku. A obracejí se k prezidentovi, podporují vyšší pravomoce.“

Problém je ale podle Lebedy v tom, že prezident má nyní postavení absolutního monarchy. Pokud bychom se ale pro poloprezidentský systém rozhodli, musel by se z prezidenta stát politik s definovanou odpovědností.

Politolog se domnívá, že parlamentní režim opouštíme už nyní. „To, co se děje, je praxe poloprezidentského režimu. Co jiného je prezidentem jmenovaná vláda bez důvěry Parlamentu, která přesto bude vládnout dlouhé měsíce? A navíc: dokud nebude vláda vzešlá z voleb odpovídat prezidentovým představám, tak stále bude vládnout ta jeho,“ tvrdí politolog Tomáš Lebeda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…