Politologové se děsí Nečasova poradce pro lidská práva

06.08.2010 15:26

V poradním sboru premiéra Nečase se objeví ředitel Občanského institutu Joch, který má mít na starosti lidská práva. Jeho pojetí ale není příliš po chuti politologům osloveným Deníkem Referendum.

Politologové se děsí Nečasova poradce pro lidská práva
reklama

Nejproblematičtější nominací do poradního týmu premiéra Petra Nečase je dosavadní ředitel Občanského institutu Roman Joch, který bude mít na starosti oblast lidských práv a zahraničí. Právě první oblast bude v jeho podání často diskutabilní. „Roman Joch odmítá jakékoli afirmativní akce. V podstatě odmítá i většinový diskurs o lidských právech, a lze očekávat, že se jej bude pokoušet marginalizovat," uvedla pro Deník Referendum politoložka Vladimíra Dvořáková.

Podobně se k hodnocení nového Nečasova poradce staví i další politolog Jiří Pehe. „Joch neuznává kolektivní a sociální lidská práva. Odtud pramení jeho kritika Michaela Kocába. Druh rétoriky Romana Jocha je v podstatě identický s tím, co jsem slýchával v USA v období vlády Ronalda Reagana," řekl Deníku Referendum Pehe.

Extrémní konzervativec bude problémem při komunikaci s VV

Podle profesorky politologie Dvořákové se diskurs, jehož reprezentantem Joch je, pohybuje na pomezí xenofobie, rasismu a homofobie. „Připadá mi hodně zvláštní, že Roman Joch bude členem poradního týmu Petra Nečase. Je to posun k extrémnímu konzervatismu," poznamenala politoložka k Jochově nominaci.

„Nedokážu si představit komunikaci v tomto duchu například s Věcmi veřejnými. Myslím si, že přítomnost Romana Jocha v poradním sboru premiéra bude narušovat vládnutí. Ostatně reprezentuje myšlenkový proud, který je v České republice marginálním a současně jej lze v evropském kontextu považovat za součást krajní pravice," dodala Dvořáková.

K Nečasovi nikdo nemohl čekat liberál či socialistu

Naopak Pehe považuje Jochovu nominaci do týmu poradců předsedy vlády za logickou. „Mne to nepřekvapuje. Petr Nečas je konzervativec a jen těžko mohl kdokoli očekávat, že si k sobě pozve liberála, či dokonce socialistu. Roman Joch a Petr Nečas jsou totiž ze stejného kadlubu," uzavřel politolog pro Deník Referendum.

Čtěte také:

Králové svolávají vojska. Tým Nečas versus Tým Kalousek 

NERV: Respektovaní ekonomové opět pomáhají vládě s reformami 

Šéfporadce premiéra má být Martin Říman 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jih
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle neokecáte, užiteční idioti. Petr Žantovský rozdrtil výklad vrchního elfa, jak cenzurou bojuje za svobodu slova. A došlo i na „profesionálního zetě“

7:41 Tohle neokecáte, užiteční idioti. Petr Žantovský rozdrtil výklad vrchního elfa, jak cenzurou bojuje za svobodu slova. A došlo i na „profesionálního zetě“

TÝDEN V MÉDIÍCH Komentář Jana Sokola ke kauze bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že jde…