Polovina Čechů neutratí za vánoční dárky víc než 5000 korun

02.11.2012 12:02

Více než polovina Čechů chce letos za dárky utratit nejvýš 5000 korun. V loňském roce to bylo o tři tisíce víc. Podle ekonomky Markéty Šichtařové za to může vysoká nezaměstnanost, politická nestabilita a strach ze zdražování v novém roce. Řekla serveru tn.cz.

Polovina Čechů neutratí za vánoční dárky víc než 5000 korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adventní věnec
reklama

Průzkum společnosti Cetelem ukázal, že se o 9,2 procenta snížil počet lidí, kteří chtějí investovat do dárků přes 8000 korun. Naopak o 5,8 procent stoupl počet lidí, kteří za dárky utratí maximálně 2000 korun.

Třetina obyvatel vynaloží na dárky od pěti do deseti tisíc korun. Každý desátý bude mít výdaje od 10 do 20 tisíc. Zhruba každý dvacátý obdaruje své blízké dárkem v hodnotě přes 20 tisíc korun. Napsal server tn.cz.

Každý desátý člověk si na nákup dárků vezme půjčku

„Máme dvě ratolesti ve věku deset a čtrnáct let a už celé týdny nám všemožně naznačují, že by potřebovaly nový počítač. Jenže kde na to vzít, když za běžné denní výdaje musíme platit pořád víc. Snad si tedy na Vánoce půjčíme, abychom děti nezklamali,“ řekla deníku Právo Hana K. z Brna.

Její případ není ojedinělý. Průzkum Cetelem dále ukázal, že každý desátý Čech si letos hodlá vzít úvěr kvůli nákupu vánočních dárků.

Lidé přesto chtějí šetřit. „Češi se bojí hlavně dalšího propouštění a zdražování. Bojí se i politické nejistoty a také toho, kdy a jak bude odstartována penzijní reforma,“ tvrdí ekonomka Markéta Šichtařová na serveru tn.cz.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

12:47 Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

„Přístup demobloku k dovolbě Rady ČT je skandální,“ říká publicista Pavel Černocký ohledně stále odd…