Polské hnusné maso: Okamura udeřil na EU. A informace o nočním vývoji

5. 2. 2019 8:42

Evropské země postupně zjišťují, kam všude bylo dovezeno maso z polských jatek, kde se zpracovávaly nemocné krávy. Do Česka se podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího, až 600 kilogramů hlásí Slovensko a další stovky kilogramů pak Francie nebo Portugalsko. Zasaženo je podle Evropské komise nejméně 14 zemí, unijní úřady zahájily vyšetřování. O kauze píše na svém facebookovém profilu také šéf SPD Tomio Okamura.

Polské hnusné maso: Okamura udeřil na EU. A informace o nočním vývoji
Foto: JK
Popisek: Tomio Okamura
reklama

„Naše zemědělství bylo zlikvidováno politikou Evropské unie a musíme dovážet ze zemí EU pochybné potraviny. Maso z problematických polských jatek, kde se porážely nemocné krávy, se dostalo i do České republiky. Jednalo se zhruba o 300 kilogramů hovězího v Praze, Varnsdorfu, Novém Bydžově a Kostelci nad Labem. Česká republika je připravena zavést mimořádná veterinární opatření, kterými by se omezil obchod kvůli hovězímu masu s Polskem, ovšem až po konzultaci s Evropskou komisí… Bez toho nejde dělat nic! Navíc v prohlášení zaznělo, že maso z Varnsdorfu bylo již zkonzumováno,“ píše Okamura ve svém prohlášení.

Anketa

Česko uznalo za prezidenta Venezuely Juana Guaidóa. Souhlasíte?

hlasovalo: 14399 lidí

„Z pohledu hnutí SPD se jedná pouze o pomyslnou špičku ledovce. Je nad vší pochybnost jasné, že masa bylo mnohonásobně více, než je uváděno. Podle toho, co vyznělo z polské reportáže, to budou stovky tun celkově do 14 států. Ministerstvo zemědělství následně vyzvalo naše občany, aby se polskému hovězímu vyhýbali a dali přednost domácí produkci. U nás však v současné době převažují prázdné chlévy bez hovězího dobytka. Ještě v roce 1990 přitom bylo Československo plně soběstačné ve výrobě masa, zemědělské výrobě a v produkci nezávadných potravin. Nyní, když díky politice Evropské unie bylo zlikvidováno naše zemědělství, a třeba i tradiční cukrovarnictví, jsme nuceni dovážet ze zemí EU různě pochybné potraviny a napodobeniny s náhražkami potravin,“ dodal Okamura s výzvou k příznivcům, aby se zúčastnili evropských voleb.

„Abychom mohli čelit diktátu Evropské unie nejen v takovýchto kauzách, ale i v mnohem důležitějších věcech. Projekt Evropské unie je potřeba nahradit novým formátem co nejužší dobrovolné rovnoprávné spolupráce suverénních národních států. Zemědělská politika musí být znovu pod kontrolou našeho státu a hnutí SPD bude podporovat potravinovou soběstačnost našeho státu v nejzákladnějších komoditách, abychom byli připraveni na výživu obyvatelstva ČR pro případ války, ekonomické či migrační krize,“ uzavřel.

Ministr Toman řekl, že nevěří polskému systému veterinární kontroly, protože se informace od něj postupně měnily. Občany vyzval, aby se polskému hovězímu vyhýbali a dali přednost české produkci. ČR případně zavede mimořádná veterinární opatření, kterými by se omezil obchod, aby se polské hovězí maso do ČR nedostávalo, až po konzultaci s Evropskou komisí. Při případném zákazu by podle Tomana bylo třeba postupovat s ostatními evropskými státy jednotně, aby se problematické maso z Polska nedostalo na české území přes jiné unijní země.

O problému Evropany informovalo Polsko v evropském systému varování pro potraviny, inspektoři SVS vyrazili do podniků, které maso přijaly. Konzumace hovězího z nemocných krav může lidem způsobit vážné zdravotní problémy. Jde o otravy z jídla se závažným průběhem, zánět mozkových blan, zánět kostí a kloubů nebo o těžkou formu sepse. Problémem může být léčení zvířat antibiotiky, můžou tak vznikat rezistence, lidé na něj mohou být alergičtí. Čeští veterináři v tomto týdnu zesílili kontroly dováženého polského hovězího masa, kontroly jsou však stále namátkové. O jedné z nich informovala TV Prima na svém facebookovém profilu. 

„Inspektoři v Harrachově kontrolovali přepravky s hovězím masem, jestli nepochází z jatek, kde byly poráženy nemocné krávy. Na žádné podezřelé maso ale zatím nenarazili,“ poznamenávají reportéři k videu.

 

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl během noci porážen nemocný dobytek. Viditelně zkažené části masa se odřezávaly a vyhazovaly. Jatka už byla uzavřena. Na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU, napsala dnes agentura DPA. Polské úřady nebezpečí pro zdraví a život člověka vylučují. Polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski tvrdí, že jde o nahodilý případ, který silně poškozuje pověst polských potravin.

Stejně jako v Česku i v jiných zemích zesílily veterinární správy své kontroly polského masa. Až 600 kilogramů masa z problémových jatek v Polsku dovezených na Slovensko je upřesněním dřívějšího odhadu asi 300 kilogramů. Slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná o aféře hovořila s polským velvyslancem na Slovensku. „Slíbil, že nechají prověřit i další jatka. Říkáme, že zavedení kamerového systému nestačí. Nejdůležitější je fyzická přítomnost veterinárního lékaře, který zkontroluje zvíře a jeho zdravotní stav před porážkou,“ řekla dnes Matečná.

Podle Evropské komise jsou skandálem podle dosavadních poznatků vedle Polska, Česka nebo Slovenska zasaženy také Německo, Francie, Španělsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Švédsko a Portugalsko. Francouzský ministr zemědělství Didier Guillaume dnes oznámil, že do Francie se dostalo 800 kilogramů zkaženého masa a z toho 150 kilogramů bylo zabaveno. Portugalské úřady uvedly, že zabavily 99 kilogramů podezřelého hovězího z Polska a nařídily ho zničit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři, dva, jedna… a rána jak sv*ně. Do krizového štábu nejspíš zamíří lidi z demobloku, zavilí odpůrci premiéra i kariérní politici. To jste ještě nečetli

16:10 Tři, dva, jedna… a rána jak sv*ně. Do krizového štábu nejspíš zamíří lidi z demobloku, zavilí odpůrci premiéra i kariérní politici. To jste ještě nečetli

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) vyslyšel volání většiny hejtmanů, opozice i hlasy z koaliční ČSSD …