Polsko nepustilo Noční vlky. Zeman na nich nevidí nic špatného

27.04.2015 14:45

Polské úřady dnes v poledne zakázaly koloně deseti motorkářů z ruského klubu Noční vlci vjezd do země, oznámila polská televize. Po pohraniční kontrole na bělorusko-polském přechodu Brest-Terespol jim bylo oznámeno, že nesplňují podmínky k vjezdu do Polska. Rozhodnutí, které bylo každému z Rusů předáno písemně, nebylo podle ruských médií nijak zdůvodněno. Skupina se vydala na západ od ruských hranic připomenout si 70. výročí osvobození od nacismu, západní státy však Noční vlky podezírají z propagace politiky prezidenta Vladimira Putina. Prezident ČR Miloš Zeman však na nich neshledává nic špatného, prohlásil to ve Vatikánu.

Polsko nepustilo Noční vlky. Zeman na nich nevidí nic špatného
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vlajka motorkářského gangu Noční vlci
"Nepřekročí hranici v souvislosti s tím, že nesplňují podmínky vjezdu na polské území," řekl novinářům mluvčí pohraniční služby Dariusz Sienicki. Podle vůdce ruské motocyklové kolony Andreje Bobrovského zakázaly polské úřady vjezd jednotlivě každému ze členů kolony, a to údajně bez objasnění příčin. Bobrovskij vyslovil domněnku, že motorkáři "byli zařazeni do sankčního seznamu".
 
Deset motocyklistů se na hraničním přechodu Terespol obrátilo zpět a zamířilo do běloruského pohraničního města Brestu. V úterý v poledne tam podle ruské agentury TASS chtějí uspořádat tiskovou konferenci.
 
Prohlídka na polském hraničním přechodu trvala podle ruských i polských novinářů několik hodin a byla velmi podrobná. Každý z členů kolony byl prý podroben "křížovému výslechu" za přítomnosti čtyř polských úředníků. Pohraničníci se zajímali o cíl a důvod cesty, o místa nocování a počet účastníků výpravy.
 
Na polské straně hranice čekaly ruské kolegy polští motorkáři, kterých byla podle agentury TASS víc než stovka. "Jestli Nočním vlkům třeba jen zkřiví vlas na hlavě, bude to pro nás ostuda. V Polsku jsou všichni bikeři našimi hosty, musíme jim pomáhat a bránit je," řekl ruským novinářům jeden z polských motocyklistů. Dodal, že pokud se výprava Nočních vlků Evropou neuskuteční, pojedou polští motorkáři po bojové cestě Rudé armády sami místo nich.
 
Polská média nevylučují, že navzdory zákazu někteří členové ruského klubu Noční vlci do Polska proniknou, případně se už v zemi nacházejí. Mluvčí pohraniční stráže Agnieszka Goliasová polskému serveru Fakt řekla, že ne všichni ruští motorkáři jsou členy tohoto gangu a polské úřady nemají žádnou možnost, jak jejich klubovou příslušnost prověřovat.
 
Od hranice chtěli Rusové ještě dnes odpoledne dojet do Varšavy, kde plánovali položit květiny u hrobu neznámého vojáka na Pilsudského náměstí a chtěli rovněž uctít památku Poláků zavražděných v roce 1943 při takzvaném Volyňském masakru. O život tehdy ukrajinští nacionalisté připravili na území obsazeném německým wehrmachtem několik desítek tisíc Poláků, ale i Rusů, Židů a příslušníků dalších národností včetně Čechů.
 
U volyňského památníku se měli ruští motorkáři setkat odpoledne kolem 16:00 SELČ. Právě tam se zřejmě podle polských novinářů ukáže, zda a kolika Rusům se podařilo hraniční kontrolou projít a přes bělorusko-polskou hranici přejet.
 
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes novinářům řekl, že jeho úřad nemá seznamy Nočních vlků, podle kterých by srovnali podané žádosti o víza. Nemá proto informace, kolik se jich do Polska, respektive do Česka chystá.
 
"Jsme svobodná země. Pokud k nám někdo dorazí jako fyzická osoba, tak nemáme důvod vůči němu zakročovat, pokud přijel navštívit tuto zemi třeba i v souvislosti s připomenutím si výročí osvobozování této země," řekl Zaorálek.
 
Je ale podle něj důležité, že pokud by se jednalo o větší skupinu, musela by dodržovat všechny patřičné zákony, aby nekomplikovala provoz nebo život v obcích a městech. Dodal, že Rusové požádali o policejní ochranu. S jejím přidělením by prý Zaorálek nesouhlasil, připadá mu to nadbytečné. Patřičná povolení řeší také ministerstvo dopravy.
 
Německá ministerstva vnitra a zahraničí už dříve oznámila, že v případě hrozby ohrožení veřejného pořádku mají úřady právo zabránit cizincům vstoupit do země.
 
Německo, kde chtějí Noční vlci 9. května svou cestu ukončit, nechce vpustit ruské motorkáře do země. "Vedoucím představitelům Nočních vlků bude zabráněno ve vstupu do země. Víza, která získali na základě podání falešných informací, byla zrušena," citoval dnes deník Rheinische Post zdroj blízký německé vládě.
 
Zeman však v ruských motorkářích, kteří si chtějí symbolicky připomenout 70. výročí ukončení druhé světové války nevidí žádný problém. Na závěr své návštěvy Vatikánu během rozhovoru s českými novináři prohlásil, že v případě, kdy projíždělo Českou republikou na 500 příslušníků americké armády v podobě konvoje, neviděl nic špatného a nesouhlasil tak s těmi, kteří v těch 500 mužích viděli „americkou okupační armádu.“ Stejný pohled prý má i na plánovaný průjezd ruských motorkářů, kteří chtějí dojet devátého května do Berlína a připomenout si tam ukončení druhé světové války. „Stejně tak nevidím nic špatného na průjezdu motorkářů, kteří chtějí znovu dovézt ruskou vlajku do Berlína a připomenout si tak 70. výročí dobytí Berlína Rudou armádou,“ prohlásil Zeman s tím, že je hloupé z toho dělat něco jiného. „Že se z toho dělá jako obvykle hysterie, to jenom svědčí o inteligenci některých komentátorů,“ dodal na závěr Zeman. (Celý zpráva zde)
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ste, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…