Polsko přistřihlo křídla neziskovkám. Ty piští

18. 9. 2017 14:45

Nový polský zákon o Národním institutu svobody – Centru rozvoje občanské společnosti schválili polští poslanci, většinou z vládní strany Právo a spravedlnost. Nový orgán má sloužit k rozdělování fondů na podporu nevládních organizací. Píše o něm server Euro.cz.

Polsko přistřihlo křídla neziskovkám. Ty piští
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

Proti zákonu bojovali opoziční poslanci, avšak marně. Nazývají jej ironicky Národní institut omezování svobody – Centrum řízení nevládních organizací. Například podle Krystiana Jarubase z Polské lidové strany je nastolení vládního dohledu nad nevládními organizacmi to samé, jako pokus je zlikvidovat. 

„Chcete řídit třetí sektor jako (ruský prezident Vladimir) Putin a (maďarský premiér Viktor) Orbán. Nevládní organizace považujete za zbytečnou přítěž,“ poznamenala pak poslankyně Monika Wielichowská z liberální Občanské platformy. 

Anketa

Jak hodnotíte svou životní úroveň

36%
46%
10%
hlasovalo: 8428 lidí

Původní text ZDE

Za vytvoření nové instituce se již loni postavila premiérka Beata Szydlová. Ta míní, že je potřeba dát situaci s nevládními organizacemi do pořádku. I ministři ujišťují, že jde o o opravdovou podporu občanské společnosti, zejména menších a slabších organizací, které dosud měly problémy s obstaráním potřebných prostředků, píše server Euro.cz.

Opozice se však dle serveru obává, že jde o to, aby peníze začaly dostávat vládě nakloněné spolky. „A to tím spíše, že nová, silně centralizovaná struktura má být napojena na vládu,“ dodává server. 

A samozřejmě, že ani nechybí kritika stávajících nevládních organizací, které marně vyzývaly k odmítnutí nového zákona, výhrady má i polský ombudsman Adam Bodnar. K tomu, aby zákon vešel v platnost, je třeba schválení senátory a podpis prezidenta Andrzeje Dudy.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poprava či zatčení Babiše. Schůze vlády: Pukaly nervy. Vážně a jako nikdy

7:24 Poprava či zatčení Babiše. Schůze vlády: Pukaly nervy. Vážně a jako nikdy

Vláda zatím nerozhodla o další úpravě covidových restrikcí. Jejich podoba bude záviset i na tom, zda…