Polský prezident podepsal důležitý zákon o demonstracích. Opozice skřípe zuby

19. 3. 2017 20:56

Polský prezident Andrzej Duda podepsal zákon zpřísňující právo shromažďovací. Opozice skřípe zuby.

Polský prezident podepsal důležitý zákon o demonstracích. Opozice skřípe zuby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda

V Polsku došlo k omezení práva demonstrovat. Příslušný zákon podepsal prezident Andrzej Duda, takže už nic nebrání tomu, aby nabyl účinnosti. Informuje o tom server deníku Rzeczpospolita. Duda podepsal zákon až poté, co se k němu vyjádřil polský ústavní soud, který konstatoval, že novela není v rozporu se základním zákonem státu. Čtyři z jedenácti soudců však tento názor nesdíleli.

Celý článek v polštině naleznete zde.

Duda konstatoval, že má vůči zákonu výhrady, ale jako prezident respektuje stanovisko ústavního soudu. Polská ústava ostatně říká, že prezident musí podepsat každý zákon, u kterého ústavní soud konstatuje, že není v rozporu s ústavou. Liberální opozice má přesto obavy, že se vláda strany Právo a spravedlnost fakticky snaží omezit protesty proti sobě samé.

Zákon byl v parlamentu přijat 13. prosince 2016. Mimo jiné se v něm praví, že nebude možné pořádat jakoukoli demonstraci 100 metrů od místa jiného shromáždění, které úřady označí za celostátně důležité. Jde např. o oslavy pořádané u příležitosti státních svátků. Obecně lze říci, že pravidelně konané demonstrace budou mít přednost před spontánními akcemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

13:10 Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

ParlamentníListy.cz se zřejmě jako jediné médium snaží pečlivě mapovat finanční prostředky, které ka…