Polský senátor dal rozhovor Sputniku a pochválil Putina. Za pár hodin už letěl ze strany a na cestu se dozvěděl, že je idiot

09.09.2018 9:58

Ve straně evropského prezidenta Donalda Tuska není radno chválit Vladimíra Putina. Její (teď už bývalý) senátor Maciej Grubski za to byl během několika hodin potrestán přerušením členství. A k tomu se od stranického mluvčího pro disciplinární otázky dozvěděl, že jeho slova byla idiotská.

Polský senátor dal rozhovor Sputniku a pochválil Putina. Za pár hodin už letěl ze strany a na cestu se dozvěděl, že je idiot
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

Polská liberální Občanská platforma pozastavila svému senátorovi Macieji Grubskému členství ve straně poté, co v rozhovoru pro ruský propagandistický web Sputnik pochválil prezidenta Vladimira Putina a distancoval se od podpory země Ukrajině.

Senátor Maciej Grubski v rozhovoru, který poskytl ve středu polské verzi ruského propagandistického webu Sputnik, řekl, že má „obrovský dojem" z prezidenta Putina a „velmi si ho váží", informoval server Aktuálně.cz. „V Polsku ho nedoceňujeme, bereme ho trochu s ironickým úsměvem. Je to přitom velmi inteligentní vůdce, který geniálně hraje geopolitickou hru,“ uvedl Grubski.

Zároveň se také distancoval od polské politiky vůči Ukrajině. „Vymysleli jsme si tehdy, že podporou Ukrajiny získáme nárazníkovou zónu vůči Rusku. Podle mě to tak ale není, protože Ukrajina je nestabilním státem s ohromným množstvím problémů," prohlásil polský senátor.

Původní zdroj ZDE

Kromě toho zpochybnil polské vazby na Spojené státy. „Pokud vytváříme nepřátelskou atmosféru směrem k Rusku, nic tím nezískáváme. Naopak hodně tratíme, hlavně hospodářsky," řekl představitel liberální Občanské platformy, který se přitom podobně jako většina ostatních politických uskupení v Polsku netají podporou USA, Ukrajiny a silnou kritikou současného režimu v Rusku.

Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Grubski byl zvolen za Občanskou platformu, stranu, kterou nejvíce proslavil bývalý premiér a dnes prezident Evropské unie Donald Tusk. Současným předsedou strany je Grzegorz Schetyna, který ještě v době, kdy byl ministrem zahraničí, mnohé odrovnal výrokem, že koncentrační tábor v Osvětimi neosvobodili Sověti, ale Ukrajinci, protože na místo jako první dorazil První ukrajinský front. „Nebylo by snad lepší říct, že to byl 1. ukrajinský front a osvobozovali Ukrajinci? Protože to byli právě Ukrajinci, kteří v těch lednových dnech otevírali bránu a osvobozovali tábor,“ řekl Schetyna, když byl v roce 2015 dotazován, proč prezident Putin nebyl pozván na oslavy výročí osvobození tábora.

Proto příliš nepřekvapí, že rozhovor senátora Grubského vedení maximálně vytočil. „Ten rozhovor je skandální. Prezentuje pohled, který škodí polským národním zájmům. Je to velmi nezodpovědné. Poskytovat rozhovor Sputniku, tedy hlásné troubě Putinovy propagandy, která se pokouší ovlivnit veřejné mínění v Polsku, je prostě idiotské," sdělil televizní stanici TVN24 Lukasz Abgarowicz, který ve straně vykonává půvabnou funkci „mluvčího pro disciplinární otázky“.

„Slova senátora nejsou oficiálním stanoviskem Občanské platformy,“ zdůraznil disciplinární mluvčí Abgarowicz, který rovnou oznámil, že strana senátorovi pozastavila členství. Maciej Grubski v reakci oznámil, že sám ze strany okamžitě vystupuje.

„Nemám žádné obavy. Mé názory jsou často odlišné od toho, co dnes rezonuje ve společenské debatě," zdůraznil senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…