Pomáhal v Makedonii uprchlíkům. Chtějí se v Evropě integrovat, tvrdí

25.08.2015 12:02

Tisíce lidí se snaží přes Řecko, Makedonii a Srbsko dostat do Evropské unie, nejčastěji do Německa. Na jižní makedonské hranici pomáhá uprchlíkům Michal Pavlásek z Etnologického ústavu Akademie věd ČR.

Pomáhal v Makedonii uprchlíkům. Chtějí se v Evropě integrovat, tvrdí
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Pavlásek strávil na hranicích asi čtrnáct dní. „Naše původní motivace byla poněkud naivní a idealistická. Na místě jsme si pak uvědomili, že naše pomoc je opravdu důležitá. Lidé, kteří na místo přicházejí z řeckých hranic, kde čekají na vyřízení všech dokumentů, jsou vyčerpaní. Snažili jsme se jim poskytnout materiální potřeby, rozdávali jsme například balíčky s vodou,“ uvedl Pavlásek pro Českou televizi. Zároveň dodal, že se jich i ptali, co uprchlíci potřebují. 

Organizace pomoci je dost obtížná, neboť počet lidí neustále narůstá,“ dodal s tím, že jejich pomoc směřovala především rodinám s dětmi. 

Makedonci si dle něj uvědomují, že status jejich země je skutečně tranzitní. „Jsou s touto situací seznámení a respektují to. Nevznikají zde žádné panické nálady, které by vůči migrantům byly zaměřené,“ uvedl Pavlásek. Zároveň dodal, že lidé uprchlíkům i pomáhají, snaží se jim poskytnout materiální pomoc. 

Podle Pavláska se v Makedonii pohybují nejvíce Syřané, dále Pákistánci, Afghánci či Kurdové z Kobani. „Ale nalezli bychom zde i lidi z Afriky či z Bangladéše,“ dodal s tím, že ti právě utíkají z důvodů globálního oteplování. „Motivace, proč lidé opouští své domovy, jsou různé,“ doplnil. Vesměs jsou to však podle něj důvody náboženské či zuřící válka. 

Pavlásek má zároveň také pocit, že lidé v Evropě nechtějí zůstat. Chtějí se prý vrátit do své rodné vesnice, do svého rodného města. Samozřejmě však až poté, co skončí válečné konflikty. „V tuto chvíli se však chtějí za každou cenu integrovat v západní Evropě. Jejich jediným cílem je žít plnohodnotným životem – najít si práci, navázat na vzdělání, na práci konanou v zemi původu,“ uzavřel Pavlásek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Máme průjem! Tomáš Klus zaútočil na Andreje Babiše

19:00 Máme průjem! Tomáš Klus zaútočil na Andreje Babiše

Zpěvákovi Tomáši Klusovi se nelíbí, že partnerem hudebního festivalu Colours of Ostrava je mimo jiné…