Pomoc od Kellnera se zdrží v Číně. Letadla nemají povolení pro ni doletět

16.03.2020 23:20

Vláda stále netuší, kdy by do České republiky mohl dorazit zdravotnický materiál, kterého je u nás totální nedostatek. Jak nyní vyplynulo, letadla, která by mohla zdravotnické pomůcky přivézt, stále nemají ani potřebná letová povolení do Číny a ta ještě potrvá vyřídit zřejmě až tři dny. Právě v Číně by poté měla vyzvednout 120 tun zdravotnického materiálu darovaného od společnosti PPF, který tam je již připraven. První letadlo přiletí do ČR ve středu ráno, roušky či respirátory však na palubě stále mít nebude.

Pomoc od Kellnera se zdrží v Číně. Letadla nemají povolení pro ni doletět
Foto: Twitterový účet @Mikeygy
Popisek: Pilot na letišti ve Wu-chanu

Anketa

Má opozice pravdu, že Babišova vláda selhala při shánění roušek a respirátorů?

12%
88%
hlasovalo: 19856 lidí
Ministr vnitra Jan Hamáček a ministr obchodu a průmyslu a dopravy Karel Havlíček ve spolupráci se společností Smartwings připravují vypravení sedmi letadel do Číny pro základní zdravotnické vybavení. Tři letadla by měla během následujících dní zamířit do Šanghaje a čtyři do Čchang-ša.

První letadlo vypravené v pondělí by mělo do České republiky během středy doručit 150 tisíc rychlotestů. Roušky a respirátory však žádné. Jedná se o vojenský speciál.

Během letů do Číny letadla taktéž přivezou pomoc, kterou České republice nabídla skupina PPF o hmotnosti 120 tun. Už minulý týden přivezla PPF prostřednictvím biotechnologické firmy Sotio do ČR z USA 20 000 ochranných masek. V Číně a ve Španělsku pak PPF skrze společnost Home Credit nakoupila a v pondělí bezplatně státu předá pomůcky v hodnotě 100 milionů korun. Jde o 1,8 milionu chirurgických masek, 1,7 milionu respirátorů N95 a testovací sady.

Ministr vnitra Jan Hamáček na dotaz serveru Echo24 potvrdil, že první letadlo z Číny, které přiveze 150 tisíc rychlotestů na koronavirus, by mělo být v Praze nejpozději ve středu ráno. „Postupně realizujeme objednávky za více než 100 milionu korun. Jde převážně o operaci vnitra, s logistikou nám pomáhá Ministerstvo dopravy,“ uvedl.

To, kdy letadla nejnutnější zdravotnický materiál přivezou, ale vláda stále neví, letadla totiž pořád nemají ani letová povolení. Než se tato povolení vyřídí, může to zabrat přibližně tři dny.

Přesný den říct nemůžu, protože záleží na povoleních ze strany Číny. Jejich vyřízení může trvat něco kolem tří dní. „Připravujeme sedm letadel, která by měla odletět v úterý a ve středu do Číny. Jednak je tam dar od PPF, 1,7 milionu respirátorů a testerů, a potom jsou tam dodávky pěti milionů roušek a 1,1 milionu respirátorů. Na tato letadla je potřeba mít povolení, a to je dneska absolutní priorita,“ řekl dnes Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti okamžitě po volbách zřídí nový úřad. Teda ne. Zřídí Útvar. A ten vyhází úředníky na úřadu

11:17 Piráti okamžitě po volbách zřídí nový úřad. Teda ne. Zřídí Útvar. A ten vyhází úředníky na úřadu

Internet se zasmál. Alespoň pár stovek těch, kteří si přečetli aktuální status Jakuba Michálka o plá…