Ponižování, bití, islám. Zaorálek promluvil o Čechovi, kterého zachránil z basy v Súdánu

27.02.2017 11:25

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poděkoval ministru zahraničních věcí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), pracovníkům ministerstva i dalším lidem, kteří pomohli se záchranou Petra Jaška ze súdánského vězení.

Ponižování, bití, islám. Zaorálek promluvil o Čechovi, kterého zachránil z basy v Súdánu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přijel podpořit kandidáty ČSSD do Přerova

„Česká vláda, česká diplomacie bude vždy pomáhat našim občanům v nouzi,“ zmínil premiér Bohuslav Sobotka. „Občané musí být přirozeně obezřetní a opatrní. Dostanou-li se však do nebezpečí, musí vědět, že se za ně vláda postaví,“ dodal.

„Jsem přesvědčen celou dobu, že pan Jašek nic neprovedl a že se tam jen snažil pomáhat. Jsem rád, že jsme se se súdánskou stranou dohodli na formě prezidentské milosti. Včera jsme napjatě očekávali, zda se vše povedlo dohodnout,“ řekl Zaorálek. Součástí závěrečné dohody bylo podle Zaorálka to, že pokud súdánská strana Jaška skutečně propustí, vrátí se Česko ke společným projektům.

„Je to mimořádně statečný chlapík. Ty podmínky v Súdánu pro něj byly velmi těžké,“ zmínil Zaorálek k Jaškovi. Ten si stěžoval na podmínky ve vězení, kde byl společně s islamisty a kde jej bili a jinak trýznili. Píše o tom server Blesk.cz.

Původní text ZDE.

„První dva měsíce byly pro mě asi nejkrušnější, protože jsem byl umístěn na cele spolu se členy Islámského státu, kteří mě jako křesťana ponižovali. To ponižování potom přerostlo i k fyzickému bití, mučení a ponižování psychickému,“ uvedl Jašek. Popsal také, jak musel strávit čas na cele, kde na něj byl pouštěn suchý vzduch, nebo jak vypadaly toalety, kde netekla voda. Ve vězení se také dozvěděl, že mu zemřel otec, ale to až s měsíčním zpožděním.

Čech Petr Jašek byl koncem ledna v Súdánu odsouzen ke dvěma desítkám let vězení. Včera se vrátil do vlasti. Přivezl ho ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který o jeho propuštění v Chartúmu vyjednával. Letadlo s nimi přistálo těsně před nedělní půlnocí na kbelském letišti v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…