Poplach od ministerských poradců, které nikdo nejmenoval: Indická mutace, pátá vlna. A tu už nedáme

30.04.2021 7:14

Viroložka a členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace Ruth Tachezy se obává páté vlny koronaviru. Podle ní je tato hrozba reálná a zbrklé rozvolňování může vše zhatit. Píše to server iDnes.cz.

Poplach od ministerských poradců, které nikdo nejmenoval: Indická mutace, pátá vlna. A tu už nedáme
Foto: Screen DVTV
Popisek: Viroložka Ruth Tachezy v DVTV
reklama

Tachezy se domnívá, že situace kolem koronaviru je v Česku stále příliš křehká na to, aby se zásadně rozvolnila současná opatření. Nelíbí se jí otevírání některých služeb ani zvažované otevření obchodů. Poukazuje zejména na indickou mutaci koronaviru a také to, že je nízká proočkovanost. 

„Situace není dobrá, čísla jsou stále velmi vysoká,“ uvedla Tachezy s tím, že chápe, že je to dlouhé. Varuje však před tím, že se zastavilo zpomalování epidemie a reprodukční číslo je na úrovni 0,9. „Musíme být opatrní,“ říká. 

„Pokud vláda dovolí, aby se otevíraly aktivity nad rámec školství, bude to velký problém,“ domnívá se členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace, která prozatím navrhla rozvolňovat opatření pouze ve školství. 

„Jsme stále v situaci, kdy je virová nálož mezi lidmi ještě relativně velká, i když pomalu klesá,“ říká Tachezy. Její obavou je to, aby vláda nejednala zbytečně zbrkle pod tlakem veřejnosti nebo části politické scény. Co pak viroložka naprosto odmítá, aby se otevřelo, jsou zahrádky restaurací. 

 „Víme, že epidemiologicky jsou restaurace naprosto nejrizikovějším prostředím. Vycházíme z jednoznačných vědeckých poznatků a modelů. A to, že se lidé hromadí u okének, je špatné. Měl by to někdo kontrolovat,“ poznamenala. 

Varuje totiž před pátou vlnou, kdy se obává, že v tom případě by byli lidé ještě zoufalejší a zdravotnický systém by to neustál.

Tachezy je členkou mezioborové skupiny, jejíž vznik sledoval časopis Reflex. Podle něj se jedná o skupinu neobyčejně vlivných poradců, o kterých ale vlastně nikdo neví, kde se vzali a jaký mají mandát. V posledních týdnech působení ministra Blatného prostě skupina oznámila, že je poradním vědeckým orgánem ministerstva a apatický končící ministr na toto samojmenování nijak nereagoval. K žádnému oficiálnímu jmenování a zařazení do struktur ministerstva ale nemělo dojít.

Hlavní tváří skupiny je Petr Smejkal. Tento doposud nepříliš známý epidemiolog se objevil v únoru letošního roku, když jej premiér Andrej Babiš vyhlásil za „tvář epidemie“ a stal se hvězdou médií. Prošedivělý elegán dokázal v rozhovorech zaujmout a už začátkem března dostal od Andreje Babiše nabídku na funkci ministra po Janu Blatném.

Sestava dále na webových stránkách představuje osoby, o kterých před pandemií takřka nikdo neslyšel, ale za poslední rok se staly „tvářemi epidemie“. Spojuje je podobný pohled na boj s koronavirem, podporující co nejpřísnější restriktivní opatření, a také razance odsuzování nesouhlasících expertů coby „pseudoodborníků“. Také je spojuje množství spolků a poradenských skupin, kterými za ten rok prošli (třeba iniciativa Sníh). A u řady z nich, jak dodává Reflex, taky poněkud problematická kompetence k řešení epidemie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…