Poplatky v nemocnici, daně, fiskální pakt. I nad tím se sejde koaliční rada

09.06.2014 6:12

Koaliční rada by dnes měla podle některých svých členů jednat o fiskálním paktu a novele zákona o daních z příjmu. Debatovat by mohla také o některých požadavcích, které minulý týden vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Babiš mimo jiné uvedl, že by chtěl jednat o obnovení poplatku za pobyt v nemocnici. To by ale vyžadovalo změnu koaliční smlouvy, což se nelíbí ČSSD. Babiš své návrhy později mírnil. Zástupci koalice se sejdou po skončení společného jednání kabinetu s Asociací krajů.

Poplatky v nemocnici, daně, fiskální pakt. I nad tím se sejde koaliční rada
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedové stran pózují s kopiemi koaliční smlouvy
reklama

Ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, tzv. finanční ústava, počítá se zřízením tříčlenné národní rozpočtové rady nebo s dluhovou brzdou ve výši 55 procent hrubého domácího produktu. Zavádí hlavně omezení pro zadlužování státu, které vyžaduje po ČR i EU. Zákon ovšem omezuje i výši zadlužení u obcí a krajů. Normu poslalo Ministerstvo financí na konci května do připomínkového řízení. Protože jde o ústavní předlohu, koalice se o její podobě musí dohodnout s opozicí.

Novely daňových zákonů, které Ministerstvo financí připravilo, plánují mimo jiné zvýšit slevu na dani na děti či omezit částkou dva miliony korun výdajové paušály pro živnostníky. Koalice se na konci května domluvila na zvýšení slevy na dani pro příští rok na druhé dítě o 200 korun a třetí a další o 300 korun. Nyní je sleva na každé dítě 1117 Kč.

Hledá se eurokomisař

Koalice by také mohla zahájit debatu o tom, kdo bude novým českým zástupcem v Evropské komisi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve řekl, že vláda začne kandidáta vybírat, až se kabinet dohodne na parametrech rozpočtu. Výdajové rámce na příští rok už ministři schválili, o podobě rozpočtu budou dnes také debatovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …