Veřejnoprávní osazenstvo Kavčích hor se propadlo do zármutku. Ministr kultury Martin Baxa totiž oznámil, že zvyšování koncesionářských poplatků není momentálně na stole. Zklamání musí být pro Českou televizi o to větší, že se před volbami netajila podporou stran, které po nich sestavily pětikoaliční vládu, a evidentně si od nich slibovala zvýšený přísun peněz. Šéf rezortu sice nezpochybnil fakt, že se koncesionářské poplatky už dlouho nezměnily, když naposledy stouply v roce 2008 v případě televize na 135 a v případě rozhlasu na 45 korun. Ale upozornil, že než by podnikl nějaké kroky, které by vedly ke zvýšení příjmů České televize, musí vidět jasná čísla o hospodaření a také nějaký plán, jak bude s ohledem na výši příjmů fungování České televize do budoucna zajišťováno.
„Říká se tomu náraz na realitu. I kdyby se redaktoři České televize snažili sebevíc, stále jich je málo na to, aby současnou vládní garnituru udrželi u koryt, respektive, aby je znovu zvolili. Volit budou občané, televizní poplatníci, voliči a budou volit podle stavu svých peněženek. I takoví političtí ignoranti, z jakých se rekrutuje Fialova vláda, si proto umějí spočítat, jaká by za současné ekonomické situace byla reakce veřejnosti, pokud by k astronomickým účtům za energie, pohonné hmoty i potraviny ještě přibyly zvýšené náklady na vydržování veřejnoprávního Otesánka. A tak své ideologické spřízněnce z Kavčích hor chladnokrevně zrazují. Docela se u toho bavím,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Štěpánek, bývalý člen a místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Zvýšení poplatků by mohlo urychlit občanské nepokoje
Také mediální analytik Radim Hreha vidí důvod postupu vlády v obavách z reakcí veřejnosti. „A to nejen na vládní úrovni, nýbrž a hlavně o patro výš, tedy mezi oligarchy, jejichž způsoby ‚podnikání‘ poodhalily praktiky ČEZu. Cenotvorba výroby a distribuce elektřiny včetně systému odměňování managementu společnosti, jejímž majoritním koncesionářem je stát proklamující úctu k lidským právům nejen oligarchů, nýbrž i široké veřejnosti, jistě zbystřila pozornost nemálo lidí. To vše v době, kdy i část střední vrstvy začíná pociťovat negativní dopady spekulativního podnikání výrobců a distributorů energií, aniž by nám Rusko omezilo dodávky plynu či ropy. A zvýšení poplatků by mohlo urychlit občanské nepokoje, které nás čekají záhy poté, co lidé nedokážou uživit své rodiny. A to je zřejmě jasné i poradcům našich vládních politiků,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník