Pořád se mluví o hnědnutí ODS, a přitom definice fašismu sedí na úplně jiné strany. A o nich se nepíše, podivuje se politolog

31.01.2015 9:39

Politolog Stanislav Balík píše v sobotních Lidových novinách o nálepkování a zejména o tom, že místo toho, abychom z tématu přistěhovalectví a obrany Evropy udělali prvořadé politické téma, stigmatizujeme jej jako zpátečnické a fašistické.

Pořád se mluví o hnědnutí ODS, a přitom definice fašismu sedí na úplně jiné strany. A o nich se nepíše, podivuje se politolog
Foto: STAN
Popisek: Stanislav Balík, vedoucí Katedry politologie FSS Masarykovy univerzity
reklama

"Jak snadné až kýčovité je dát si po pařížském lednu 2015 na facebookový profil 'Je suis Charlie'. Jak snadné je přivírat oči nad reálně existujícími obavami společnosti z nárůstu vlivu islamismu na veřejný prostor a ty, kdo tyto obavy tematizují, nálepkovat jako fašisty,“ píše Balík. Tak dlouho prý budou odpůrci ODS mluvit o jejím hnědnutí, až přehlédnou skutečné nebezpečí.

Balík je bezpartijní zastupitel obce Bludov zvolený na kandidátce ODS. V komentáři zmiňuje, že na program dne se v těchto souvislostech v posledních týdnech dostala ODS a připouští, že udělala několik chyb, jimiž prý snadno nahrála svým ideovým protivníkům. "Argumentovat u několika málo syrských křesťanských uprchlíků, kteří se u nás mají léčit, bezpečnostními riziky, bylo přehnané. Bylo velkou politickou chybou vystoupit na akci iniciativy Islám v  ČR nechceme. Až příliš se to podobá tři čtvrtě století starým výkřikům o Židech, které jsme nechtěli, či šest desítek let starým sloganům o imperialistech a vykořisťovatelích, kterým u nás pšenka nepokvete,“ uvedl jako příklad.

Nicméně také popisuje, proč ODS či například Jana Černochová vyjadřují své obavy z islamizace a hájí svou civilizaci. "Bezbřehá tolerance v tomto případě totiž ve výsledku povede ke zničení civilizace na toleranci založené. A tady se dostává klasický liberál na jednu loď s konzervativcem a zřejmě i se socialistou starého typu,“ míní politolog.

Termín fašismus sedí na jiné strany…

"Jenom proto, že má strana odmítavý postoj ke kvótám na uprchlíky, kteří chtějí do Evropy nikoli proto, že sdílejí její hodnoty, ale proto, aby do ní při využívání benefitů sociálního státu přenášeli své neevropské kulturní vzorce, jenom proto, že strana upozorňuje na obavy společnosti před islamismem, není fér mluvit o fašismu. Z jednoho znaku – navíc nesprávně interpretovaného – neusuzujeme na celek,“ varuje Balík.

"Tak dlouho ideoví odpůrci konzervatismu mluví o hnědnutí a fašismu, až si skutečného nebezpečí nevšimnou,“ dodává a tvrdí, že definice fašismu sedí na jiné strany a potažmo celé proudy ve společnosti. "Před těmi ale varováni nejsme,“ konstatuje.

"Místo toho, abychom z tématu přistěhovalectví a obrany Evropy udělali prvořadé politické téma kultivované v celospolečenských a parlamentních politických debatách, stigmatizujeme jej jako zpátečnické a fašistické. Konce podobných depolitizovaných témat, o nichž se nesmí mluvit, pak ale bývají neveselé a paradoxně skutečně (až moc) politické,“ zakončil svůj komentář v LN Balík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Utajené rakety. Ukradené hromosvody. Zamlčená pravda. Místní promluvili

13:00 Vrbětice: Utajené rakety. Ukradené hromosvody. Zamlčená pravda. Místní promluvili

Pro poznání toho, co se stalo ve Vrběticích, jsou důležité výpovědi svědků. Jednu takovou zveřejnil …