Porošenko naplňuje dohodu z Minsku. Ukrajinskou ústavu čekají změny

16.07.2015 11:48

Zvláštní postavení východoukrajinského regionu Donbas, ovládnutého proruskými separatisty, může být stvrzeno v ukrajinské ústavě. Příslušný návrh podle listu Ukrajinska pravda předložil parlamentu prezident Petro Porošenko, a to prý po schůzce s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou. Jde o jednu z podmínek mírových dohod z Minsku, která má vést k urovnání konfliktu s více než 6500 oběťmi na životech.

Porošenko naplňuje dohodu z Minsku. Ukrajinskou ústavu čekají změny
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Ruská média zaznamenala, že Porošenko pozměnil svůj návrh decentralizace Ukrajiny, jehož předchozí verze separatisty neuspokojila. Porošenkův červnový návrh kritizovala i ruská diplomacie jako ignorování požadavků povstaleckého Doněcku a Luhansku.

Ukrajinští poslanci jsou prý vystaveni nátlaku, aby změnu ústavy schválili. "V těchto hodinách a minutách se na poslance vykonává obrovský nátlak od mezinárodního společenství, aby (povstalecká) Doněcka lidová republika a Luhanská lidová republika dostaly zvláštní postavení v naší ústavě. Argumentuje se nezbytností 'předvést plnění minských dohod'," postěžovala si místopředsedkyně parlamentu Oksana Syrojdová.

K přijetí návrhu by podle deníku měla stačit v prvním čtení prostá většina (226 ze 450 hlasů), pro definitivní schválení však bude nutné získat 300 hlasů.

Změnit ustanovení zakotvující "zvláštnosti místní samosprávy" separatistů, by v budoucnu podle listu vyžadovalo úplnou proceduru pro novelizaci ústavy, tedy dvě zasedání parlamentu a dvoutřetinovou většinu hlasů.

Parlament by měl dnes rozhodnout, zda prezidentův návrh, měnící přechodná ustanovení ústavy, zařadí na program. Také by jej měl předat k posouzení ústavnímu soudu a seznámit se s jeho názorem, než bude o předloze hlasovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…