Porošenko požádal Minsk o uspořádání mírových rozhovorů. Lukašenko souhlasí

30.07.2014 9:46

Ukrajinský prezident Petro Porošenko požádal běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o pomoc s uspořádáním třístranné schůzky zástupců Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Minsku. Ta by se ve čtvrtek měla věnovat otázce propuštění zajatců proruských separatistů, bojujících na východní Ukrajině, jakož i zajištění přístupu mezinárodních expertů na místo dopadu malajsijského boeingu. Oznámila to ukrajinská a běloruská média.

Porošenko požádal Minsk o uspořádání mírových rozhovorů. Lukašenko souhlasí
Foto: KPR
Popisek: Miloš Zeman s nově zvoleným prezidentem Ukrajiny Petrem Porošenkem
reklama

„Alexandr Lukašenko souhlasil s touto iniciativou," uvedla běloruská agentura Belta. Telefonický rozhovor obou prezidentů se podle ní odehrál ještě v úterý z ukrajinské iniciativy. Podle Lukašenkovy tiskové služby by se jednání měly zúčastnit „všechny strany zainteresované na urovnání ukrajinské krize". Podle Porošenkovy kanceláře by měl přijet bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, ruský velvyslanec v Kyjevě Michail Zurabov a zástupce OBSE.

Separatisté zajali 168 rukojmích

Podle Porošenka je v moci vzbouřenců 168 rukojmích, jejichž propuštění na svobodu je nutné rychle zařídit, protože jsou mezi nimi i ranění potřebující lékařskou pomoc.

Při schůzce s matkami a manželkami vojáků, které zajali povstalci ve městě Horlivka, prezident podle webu listu Ukrajinska pravda řekl, že město je v obklíčení vládních sil s výjimkou silnice vedoucí do Doněcku. Vojáci se prý snaží ze všech sil, aby se vyvarovali civilních obětí i vlastních ztrát, nepoužívají dělostřelectvo a letectvo k útokům proti obytným čtvrtím, ale snaží se ozbrojence vyhnat z města jinými metodami, „diverzními a průzkumnými".

Zatím se vojákům podařilo v Horlivce osvobodit 16 vojenských rukojmích a jednoho zajatého civilistu z ciziny, citovala Porošenkovo vyjádření agentura Interfax-Ukrajina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…