Na slova ukrajinského prezidenta reagoval v prvé řadě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Na tiskové konferenci v Moskvě zmínil, že pojem „rozmrazení“ může mít několik významů. „Konflikt v Podněstří je zamrzlý již delší dobu. Pevně věřím, že Ukrajina nemá zájem rozmrazovat jej pomocí násilí. Pokud však měl Porošenko na mysli urychlení procesu vyjednávání, potom samozřejmě sdílíme stejné cíle,“ prohlásil Lavrov a dodal, že Rusko i Ukrajina plní společně s pozorovateli ze Spojených států, Evropské unie a OBSE úlohu zprostředkovatelů a garantů mezi oběma stranami konfliktu.
Petro Porošenko konkrétně na tiskové konferenci pořádané společně s rumunským prezidentem Klausem Wernerem Johannisem uvedl, že Kyjev je připraven koordinovat s Bukureští akce, jež povedou k rozmrazení konfliktu v Podněstří a k zajištění nezávislosti Moldavska. Někteří experti si vykládají Porošenkova slova jako snahu rozpoutat další vojenský konflikt. Upozorňují v této souvislosti také na jeho poradce a bývalého prezidenta Gruzie Saakašviliho, kterým sám ve snaze rozmrazit konflikt v Jižní Osetii přivedl svoji zemi do války s Ruskem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro