Porošenkova pozice se hroutí. Přijde o další území, píše světová agentura

26.02.2015 10:44

Tragédie Ukrajiny prý zdaleka nekončí. Po ztrátě města Debalceve se dá očekávat ztráta dalších měst a další porážky ukrajinské armády. A s každou takovou porážkou se výrazně oslabuje i pozice prezidenta Porošenka.

Porošenkova pozice se hroutí. Přijde o další území, píše světová agentura
Foto: kremlin.ru
Popisek: Summit v Minsku (zleva: běloruský prezident Lukašenko, ruský prezident Putin, německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Holland, ukrajinský prezident Porošenko)

Server Aktuálně.cz cituje analýzu agentury Reuters, podle které se dají očekávat další porážky. Rozpad Ukrajiny tak rozhodně nekončí. Jak agentura připomíná, prakticky okamžitě po pádu Debalceve se otevřela další fronta u strategicky významného přístavu Mariupol. V situaci, kdy morálka ukrajinského národa po posledních událostech značně utrpěla, by prý úspěch povstalců nebyl až takovým překvapením.

Všelidové povstání proti vůdci, který lidem odepřel právo přiklonit se k Evropě, tak může skončit rozpadem země. Noční můrou prezidenta Porošenka je prý nyní zejména to, že by povstalci prorazili koridor, jímž by své území propojili s Krymem, anektovaným Ruskem vloni. Přitom po nástupu do funkce prezident sliboval, že povstalce zpacifikuje během několika týdnů. Debalceve definitivně ukázalo, že ukrajinská armáda nedokáže vzdorovat separatistům s podporou ruských dobrovolníků.

Pokud by Ukrajina chtěla jakékoliv ze ztracených území získat zpět, bude muset zaplatit velmi vysokou cenu. Další porážky však budou znamenat těžké rány pro prezidentovu pověst vůdce národa.

Německá kancléřka a francouzský prezident prý na Porošenka naléhají, aby beze zbytku dodržoval dohodu z Minsku a vzdal se plánů na získání zbraní od Američanů. Nyní se prý Kyjev upíná zejména k Porošenkovu návrhu vyslat na Ukrajinu mírové sbory OSN, které by střežily ukrajinsko- ruskou hranici. To však může v Radě bezpečnosti zablokovat Rusko, disponující právem veta.

Prezident Porošenko prý balancuje na hraně mezi vojenským a politickým řešením, ovšem nějaké fungující se mu zjevně najít nedaří. Prosadit plnou autonomii pro území separatistů a uznání anexe Krymu, které by jako jediné mohlo situací pohnout, je prý dnes v Kyjevě nemožné, tím spíše, když si Západ země právě velmi emocionálně připomíná první výročí Majdanu.

Vladimir Putin naopak podle Reuters chce, aby kyjevská vláda byla co nejméně stabilní a aby se východ země dostal z přímé kontroly Kyjeva. Především mu prý ale jde o to, aby prezident Porošenko a premiér Jaceňuk zavrhli svůj plán začlenit Ukrajinu do EU a NATO.


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…