Porošenkova pozice se hroutí. Přijde o další území, píše světová agentura

26.02.2015 10:44

Tragédie Ukrajiny prý zdaleka nekončí. Po ztrátě města Debalceve se dá očekávat ztráta dalších měst a další porážky ukrajinské armády. A s každou takovou porážkou se výrazně oslabuje i pozice prezidenta Porošenka.

Porošenkova pozice se hroutí. Přijde o další území, píše světová agentura
Foto: kremlin.ru
Popisek: Summit v Minsku (zleva: běloruský prezident Lukašenko, ruský prezident Putin, německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Holland, ukrajinský prezident Porošenko)

Server Aktuálně.cz cituje analýzu agentury Reuters, podle které se dají očekávat další porážky. Rozpad Ukrajiny tak rozhodně nekončí. Jak agentura připomíná, prakticky okamžitě po pádu Debalceve se otevřela další fronta u strategicky významného přístavu Mariupol. V situaci, kdy morálka ukrajinského národa po posledních událostech značně utrpěla, by prý úspěch povstalců nebyl až takovým překvapením.

Všelidové povstání proti vůdci, který lidem odepřel právo přiklonit se k Evropě, tak může skončit rozpadem země. Noční můrou prezidenta Porošenka je prý nyní zejména to, že by povstalci prorazili koridor, jímž by své území propojili s Krymem, anektovaným Ruskem vloni. Přitom po nástupu do funkce prezident sliboval, že povstalce zpacifikuje během několika týdnů. Debalceve definitivně ukázalo, že ukrajinská armáda nedokáže vzdorovat separatistům s podporou ruských dobrovolníků.

Pokud by Ukrajina chtěla jakékoliv ze ztracených území získat zpět, bude muset zaplatit velmi vysokou cenu. Další porážky však budou znamenat těžké rány pro prezidentovu pověst vůdce národa.

Německá kancléřka a francouzský prezident prý na Porošenka naléhají, aby beze zbytku dodržoval dohodu z Minsku a vzdal se plánů na získání zbraní od Američanů. Nyní se prý Kyjev upíná zejména k Porošenkovu návrhu vyslat na Ukrajinu mírové sbory OSN, které by střežily ukrajinsko- ruskou hranici. To však může v Radě bezpečnosti zablokovat Rusko, disponující právem veta.

Prezident Porošenko prý balancuje na hraně mezi vojenským a politickým řešením, ovšem nějaké fungující se mu zjevně najít nedaří. Prosadit plnou autonomii pro území separatistů a uznání anexe Krymu, které by jako jediné mohlo situací pohnout, je prý dnes v Kyjevě nemožné, tím spíše, když si Západ země právě velmi emocionálně připomíná první výročí Majdanu.

Vladimir Putin naopak podle Reuters chce, aby kyjevská vláda byla co nejméně stabilní a aby se východ země dostal z přímé kontroly Kyjeva. Především mu prý ale jde o to, aby prezident Porošenko a premiér Jaceňuk zavrhli svůj plán začlenit Ukrajinu do EU a NATO.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…