Portfolio volnočasových aktivit ve městě je nedostatečné, povzdechl si starosta Mladé Vožice

30. 5. 2015 13:14

V posledních několika týdnech jsme ve městě žili a stále ještě žijeme otázkou zajištění lékárenské péče. ParlamentnímListům.cz to řekl Jaroslav Větrovský (PLANÁ 365). A nastínil i možná řešení. Loni obhájil nejen mandát starosty, stal se zároveň ale i nejlepším starostou Jihočeského kraje. Jaké jsou jeho politické ambice do budoucna? Vyjádřil se také k některým aktuálním otázkám veřejné správy. A nejen k tomu…

Portfolio volnočasových aktivit ve městě je nedostatečné, povzdechl si starosta Mladé Vožice
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský (Nezávislí 2014)
reklama

Pane starosto, v polovině září jste získal titul Nejlepší starosta Jihočeského kraje a v říjnu jste jako lídr sdružení „Nezávislí 2014“ se ziskem bezmála 84 % hlasů obhájil svůj mandát. Jaká důležitá rozhodnutí jsou nyní před vámi?

V posledních několika týdnech jsme ve městě žili a stále ještě žijeme otázkou zajištění lékárenské péče. Současná lékárna končí svoji činnost, museli jsme tudíž zajistit náhradní prostory pro nové lékárenské zařízení. S touto činností byla spojena spousta velmi důležitých rozhodnutí, a ještě nás čeká jedno velmi zásadní rozhodování. A to o způsobu budoucího provozování lékárny. Mám však jednu obrovskou výhodu. Na rozhodování nejsem sám, okolo mě jsou velmi pracovití lidé, se kterými se mohu o všem radit. Mám na mysli úžasný tým radních a zastupitelů, rovněž skvělého místostarosty.

I vzhledem k výše uvedenému, nezvažoval jste se ucházet o přízeň voličů i v krajských volbách, které se konají příští rok? Nebo jaké jsou vaše politické ambice do budoucna?

Krajské volby jsou pro mě zatím velmi daleko, zcela mě pohlcuje práce pro naše město. Tedy, v tuto chvíli cítím jedinou politickou ambici, kterou je co nejlepší práce pro Mladou Vožici a její místní části.

Jak byste nyní jako starosta hodnotil komunikaci s krajem?

S vedením Jihočeského kraje je komunikace korektní a profesionální, chybí mi trošku větší zájem a aktivita zastupitelů zvolených v okrese Tábor o dění a potřeby v území.

A do jaké míry jste spokojen se spoluprací s vládou? Zaznívají totiž i hlasy, že vláda na problémy malých měst kašle. Máte stejný pocit?

Práci vlády jako celku si nedovolím odborně posuzovat. Musím však objektivně zkonstatovat, a to na základě aktivit týkajících se našeho města, že např. činnost ministra životního prostředí lze hodnotit velmi kladně z důvodu naprosto jasné akcelerace čerpání prostředků z Operačního programu Životní prostředí. Výzvy běží v rychlém sledu a existuje zřetelná snaha k vyčerpání co největšího objemu prostředků.

I v nadcházejícím volebním období byste chtěl podle vašich slov pokračovat ve snaze o úsporu provozních výdajů města a generování co nejvyššího možného objemu prostředků na investice a rozvoj. Můžete být konkrétnější? Kde se dá podle vás ušetřit?

Skutečně se snažíme o co největší možnou úsporu provozních výdajů. Tyto úspory realizujeme postupně, velmi výrazně lze šetřit provozní výdaje např. zateplováním městských objektů. Další úspory generujeme kumulováním funkcí v aparátu úřadu, kdy počet zaměstnanců města klesá. Řídíme se filozofií, že je lépe dobře zaplatit méně úředníků.

Nedostatek financí je dlouhodobým problémem veřejné správy. Česká ekonomika ale nyní v prvních třech měsících letošního roku rekordně vzrostla, dokonce nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Pociťujete to nějak pozitivně na příjmech města?

Daňové příjmy plníme průběžně přibližně podle schváleného rozpočtu.

Stále také platí, že obce do 10 tisíc obyvatel by měly z rozpočtového určení daní čerpat více než doposud, a to řádově o dva tisíce korun na obyvatele za rok. Máte představu, jak peníze navíc využijete? Co je v obci nejvíce potřeba?

Pokud bychom skutečně měli k dispozici větší prostředky v rámci rozpočtového určení daní, tak tyto finance bychom nepochybně opětovně použili na investice. Investičních prostředků nebude nikdy dost. Opravy místních komunikací, budování infrastruktury pro novou bytovou výstavbu, posílení vodních zdrojů, zlepšení vzhledu a funkce autobusového nádraží – to jsou jen pro ilustraci potřeby, které bychom potřebovali řešit, a na ty bude nutné zajistit prostředky.

Na vožické základce vznikly nedávno nová družina i třída pro mateřskou školku. Jak jste ale celkově spokojen nejen s kapacitou MŠ, ale i ZŠ?

Nová třída pro předškolní zařízení a nové třídy školní družiny vznikly díky dotačnímu titulu Ministerstva financí, který byl podle mého názoru jedním z nejsmysluplnějších dotačních titulů. Zde bych si dovolil vyzvednout aktivitu Ministerstva školství. S kapacitami školských zařízení ve městě jsem nyní vcelku spokojen, budeme se snažit rozšířit především podmínky pro jazykové a další odborné vzdělávání. V současné době připravujeme projektovou dokumentaci na přístavbu nových odborných učeben v půdních prostorech historické budovy ZŠ.

A co volnočasové aktivity pro děti a mládež? Jste spokojen s možnostmi, které v tomto směru město nabízí?

S nabídkou volnočasových aktivit pro děti a mládež příliš spokojen nejsem. Město v posledních letech nainvestovalo poměrně značné prostředky do modernizace např. sportovních zařízení, zatím se nedaří podle našich představ tato zařízení mít obsazena právě především dětmi a mládeží. O našich představách velmi často diskutujeme s vedením školského zařízení i se zástupci spolků ve městě. Věříme, že v co nejbližší době se portfolio aktivit pro děti a mládež, a to nejen na poli sportu, rozšíří. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

21:41 Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského …