Poslance dnes čeká další kolo jednání o platech, ANO a ČSSD navrhují růst o 1 %

2. 12. 2014 6:15

Poslanci se dnes odpoledne sejdou na prosincové schůzi. Měli by na ní pokračovat v projednávání úprav platů ústavních činitelů. V pondělí se poslanecké kluby ČSSD a ANO shodně přiklonily k pouze jednoprocentnímu zvýšení. O budoucím automatickém platovém mechanismu ale chtějí dál jednat.

Poslance dnes čeká další kolo jednání o platech, ANO a ČSSD navrhují růst o 1 %
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Ve druhém čtení, v němž se mohou podávat pozměňovací návrhy, je taky například norma, která mění roli celníků u ochrany duševního vlastnictví, a zpřesnění zákona o dani z nemovitostí. Sněmovna by se mohla dostat rovněž ke změnám v zadávání zakázek a v procesu posuzování vlivu staveb na životní prostředí.

Na růstu platů například prezidenta, členů vlády, poslanců a senátorů dosud nepanovala shoda. Vláda navrhla jednoprocentní zvýšení, sněmovní výbory žádaly nárůst o více než 14 procent. Proti tomu se ale postavilo vedení ČSSD, tedy nesilnější vládní strany, i prezident Miloš Zeman.

Pokud poslanci nepřijmou nic, zvýší se platy zhruba o čtvrtinu

Platovou novelu by Sněmovna mohla schvalovat nejdříve v pátek. Pokud nepřijme nic, politikům vzrostou platy od ledna po několikaletém zmrazení o více než čtvrtinu.

Norma o působnosti celníků předpokládá, že na ochranu duševního vlastnictví by se měli zaměřovat výhradně v souvislosti s celním dohledem. Předloha o dani z nemovitosti reaguje na nový občanský zákoník, sazby nemění. Do závěrečného schvalování by poslanci mohli poslat novelu o zakázkách, jež má usnadnit hodnocení tendrů podle více kritérií a nesoustředit se pouze na nabízenou cenu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

10:57 USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

Právě v den, kdy opustil Bílý dům prezident Donald Trump, aby byl vystřídán administrativou Joea Bid…