Poslanci TOP 09 nesouhlasí s vetem prezidenta. Přehlasují ho

18.11.2011 14:37

TOP 09 se spolu se STAN chtějí postavit proti vetu prezidenta Václava Klause. Ten dnes odmítl zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Podle něj totiž trestný čin vždy spáchá nějaká konkrétní osoba a tento zákon by to odsunul na druhou kolej.

Poslanci TOP 09 nesouhlasí s vetem prezidenta. Přehlasují ho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

TOP 09 spolu se Starosty plánují přehlasovat veto prezidenta Václava Klause ohledně trestní odpovědnosti právnických osob. "Trestné činnosti se může dopustit pouze konkrétní člověk, nikoli instituce. Jsem přesvědčen, že proti alibismu v podobě nehledání konkrétního viníka má stát bojovat a ne mu dávat průchod," napsal Klaus v odůvodnění.

TOPka ale plánuje pokračovat v jeho prosazení. "Zákon totiž zvyšuje ochranu státu, obcí a měst a občanů před protiprávním jednáním vysokých manažerů firem, ale i právnických osob jako takových. Státu tak zákon přiznává další nástroj, jak bojovat s trestnou činností, kde firma jednoznačně pochybí. I ona by měla být odpovědná a trestná například pokutami, zákazem další činnosti i zrušením firmy," odůvodňuje svůj krok poslanec Stanislav Polčák.

Související: Klaus vetoval zákon o trestní odpovědnosti firem. Jde prý jen o módu

Podle něj je velice těžké někdy dohledat konkrétního viníka, protože firma jeho jednání kryje. Proto musí existovat i nástroj na potrestání právnické osoby.

"Pro TOP 09 a Starosty je překvapivé, že prezident republiky nepovažuje za důležité vynést za protiprávní jednání trest. Zvýšení možností trestního stíhání je přínosem pro naši zemi a představuje možnost, jak chránit veřejný zájem," dodal Polčák.

Zákon se navíc musí podle něj prosadit už jen kvůli závazku vůči Evropské unii. Česká republika je totiž poslední zemí, která tento závazek vůči právnímu řádu nesplnila.

Čtěte více:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…