Poslanci Úsvitu, kteří chtějí založit novou stranu, odmítají Okamurova slova o puči

11.02.2015 13:26

Poslanci Úsvitu dnes odmítli slova svého šéfa Tomia Okamury o puči uvnitř hnutí. Jejich předseda Marek Černoch na tiskové konferenci prohlásil, že cílem poslanců rozhodně nebylo zničit hnutí nebo sesadit Okamuru. S ním chtějí poslanci dále jednat, i když ho někteří z nich obviňují z autoritářských tendencí. Okamura dnes odmítl jejich tvrzení, že blokuje nabírání nových členů a neprosazuje program hnutí. Má prý informace, že poslance Úsvitu se snaží přetáhnout jiné strany, podrobnosti k tomu ale nesdělil.

Poslanci Úsvitu, kteří chtějí založit novou stranu, odmítají Okamurova slova o puči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Většina poslanců Úsvitu i předsednictvo hnutí se začátkem týdne dohodly na založení nové strany, která bude hájit národní zájmy. Okamura jejich kroky v úterý označil za pokus o převzetí hnutí a jeho likvidaci.

Černoch: Okamurovi nikdo nůž do zad nevrazil

"To, co se nyní děje v hnutí Úsvit, není žádný puč, není to převrat, není to zrada, je to výsledek demokratických procesů, které se v rámci hnutí odehrávají," řekl dnes Černoch. "Trvám na tom, že jsem nikdy nechtěl zničit hnutí Úsvit," poznamenal také. Okamurovi podle něj nikdo nevrazil nůž do zad.

Černoch uvedl, že se v pondělí v klubu jednalo o dvou variantách dalšího vývoje hnutí, přičemž většinu hlasů získala ta jeho a Okamura se s ní nesmířil. Z Okamury, s nímž dnes ráno hovořil, podle něj v úterý mluvily emoce. "Doufáme, že Tomio bude respektovat výsledek hlasování a že s námi půjde dál," poznamenal. Okamury si prý váží. Jestli je další spolupráce možná, ale není úplně jasné.

Není prý pravda, že by Okamura bránil náboru nových členů

Podle Okamury žádnou schůzku naplánovanou nemají, i když místopředseda klubu Petr Adam dnes tvrdil opak. Spolupráce v klubu podle Okamury funguje normálně. "Musím se ale ohradit proti dvěma zásadním informacím kolegů na tiskové konferenci, a to že já nechci členy a že neplním přímou demokracii," uvedl Okamura.

Byl to podle něj on, kdo jako první před třemi měsíci podepsal změnu stanov Úsvitu, která má umožnit přijímání nových členů a zakládání regionálních organizací. Označil se také za autora všech návrhů týkajících se zavádění prvků přímé demokracie, které klub ve Sněmovně předložil.

Právě touhou otevřít stranu zájemcům o vstup vysvětlují poslanci Úsvitu svůj záměr vytvořit nový politický subjekt. Ten má integrovat s dalšími a otevřít sympatizantům, což v Úsvitu, který má dosud jen devět členů, zatím podle nich nebylo možné. Poslanci mají za to, že musí vzniknout nová strana, protože sami nejsou schopni změnit stanovy Úsvitu, jelikož ani oni nejsou většinově jeho členy. Nemají tak prý legální a demokratickou možnost, jak hnutí otevřít.

Argumenty členů klubu Okamura zpochybnil

"Poté, co jsem dostal informace, že je to přetahovaná na naše poslance, tak jsem zvědavý, co čas ukáže, co v tom bylo pravdy," zpochybnil Okamura argumenty členů klubu. To, že se jiné strany snaží přetáhnout poslance Úsvitu, Okamura prý „zaslechl od mnohých“, podrobnosti ale neuvedl.

Několik poslanců se dnes k předsedovi vyjádřilo velmi kriticky. Karel Fiedler uvedl, že se chová autoritářsky a o přímé demokracii pouze mluví a zaštiťuje se jí, ale nehodlá se jí řídit. Poslankyně Jana Hnyková zase uvedla, že se jí úterní vyjádření Okamury hluboce dotkla a urazila jí. Okamura jim ale vzkázal, že jeho názory byly známy už dlouho před volbami a kandidáti hnutí o nich dopředu věděli.

Plánované uskupení chce spolupracovat například s francouzskou Národní frontou, která podle poslanců Úsvitu není ultrapravicovým uskupením. Řada pozorovatelů ji však jako takovou vnímá. Podle Černocha se uskutečnilo první "oťukávací" jednání, žádná dohoda o spolupráci se stranou kontroverzní političky Marine Le Penové zatím není. Konkrétní harmonogram zatím nemá ani formování nové strany. "Je to vize, která má nějaké obrysy, ale nic není hotového," poznamenal Černoch.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…