Poslanci jsou s BIS spokojeni

06.02.2020 13:43

Poslanci bezpečnostního výboru Sněmovny si pozvali na kobereček ministra průmyslu, dopravy a vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO). Chtěli vědět, jak to bylo se zakázkou na informační systém k dálničním známkám. Dorazil také šéf BIS Michal Koudelka, aby vysvětlil, proč si zpravodajci přáli fotografovat všechny řidiče. Došlo i na údajný úplatek pro exministra opravy Vladimíra Kremlíka.

Poslanci jsou s BIS spokojeni
Foto: Screen ČT24
Popisek: Andrej Babiš a Karel Havlíček při uvádění nového ministra dopravy
reklama

Pokud jde o požadavek zpravodajců Bezpečnostní informační sužby na pořízení čelní fotky všech aut, členové výboru věří, že tajná služba postupuje zodpovědně.

BIS postupovala v souladu se zákonem o zpravodajských službách, mediální spekulace nejsou pravdivé. Evidence neměla obsahovat systém rozpoznávání obličejů. BIS požadovala pouze výřez registrační značky a čelní pohled na vozidlo, aby bylo vidět číslo vozu,“ usnesli se podle serveru Novinky.cz  poslanci.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Zakázka probíhala v utajeném režimu a to byl podle ministra Havlíčka důvod, proč si dvě firmy, které se přihlásily, řekly o tak vysokou sumu. Je známo, že zakázka měla přijít na 400 milionů korun.

Exministr dopravy Vladimír Kremlík vyrukoval s obviněním, že mu advokát Martin Janoušek nabídl úplatek. Janoušek údajně žádal, aby dohled nad výběrem mýtného dál kontrolovala společnost CGI. Bývalý člen vlády o údajném pokusu o uplácení informoval Bezpečnostní informační službu (BIS). Advokát obvinění odmítl.

Havlíček po debatě s novináři prozradil, že šéf BIS Koudelka nikoho dalšího neinformoval o tom, co se od Kremlíka dozvěděl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…