Poslanci kývli v prvním čtění na zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun

23.06.2020 18:50

Poslanci v dnešním úvodním kole podpořili už třetí návrh vlády ANO a ČSSD na zvýšení letošního schodku státního rozpočtu, a to na půl bilionu korun. Nyní předloha míří k posouzení na rozpočtový výbor. Druhé čtení na plénu by se mělo uskutečnit přesně za týden. Závěrečné schvalování se pak očekává o den později, 8. července, informují Seznam Zprávy.

Poslanci kývli v prvním čtění na zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová
reklama

Poslanci v dnešním úvodním kole podpořili už třetí návrh vlády ANO a ČSSD na zvýšení letošního schodku státního rozpočtu, a to na půl bilionu korun. Nyní předloha míří k posouzení na rozpočtový výbor. Druhé čtení na plénu by se mělo uskutečnit přesně za týden. Závěrečné schvalování se pak očekává o den později, 8. července.

Předloha nakonec po pětihodinové debatě odolala opoziční snaze o vrácení rozpočtové novely kabinetu k přepracování. Zástupci opozice kabinetu vytýkali, že se nepokoušejí o úspory a ani přesně neuvedl, na co chce dodatečné výdaje použít.

„Tento návrh má minimální šanci dostat nás z krize, ale má obrovskou šanci nás dostat do dluhové pasti,“ prohlásil naopak o vládní předloze předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. 

Šéf opoziční ODS Petr Fiala upozorňoval, že schválením rozpočtové novely by obrazně vzrostlo zadlužení každého obyvatele ze 153 000 korun na 198 000 korun. „Jsou to peníze lidí a firem, které budou muset v budoucnu vydělat a splatit,“ varoval.

Předseda SPD Tomio Okamura kritizoval kabinet za to, že podle něho odmítá škrtat nepotřebné výdaje. Podporu nemá novela ani u opozičních Pirátů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) doufá v to, že nyní projednávaná změna rozpočtu je pro letošek poslední. „Schodek 500 miliard je nutné vnímat optikou toho, co všechno státní rozpočet sanuje,“ zdůraznila ministryně.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

15:30 Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

Na moderátora České televize Jakuba Železného se snesla vlna kritiky po tom, co se otřel o vyznamena…