Poslanci mohou o důvěře vládě jednat i po půlnoci, zřejmě ji ale získá

18.02.2014 19:28

Poslanci budou možná jednat o vyslovení důvěry nové vládě ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL až do pozdní noci. Sněmovna si to v úterý odpoledne odhlasovala na návrh koaličních klubů. Do diskuse byla po sedmihodinovém jednání stále přihlášena více než dvacítka členů dolní komory. Vedle programového prohlášení kabinetu se probírala i účast členů vlády v sálu.

Poslanci mohou o důvěře vládě jednat i po půlnoci, zřejmě ji ale získá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní lavice ve sněmovně
reklama

„Strávíme tady spolu hezký večer," konstatoval předsedající Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové) potom, co sněmovna odhlasovala, že bude moci jednat případně i po 21:00 a po půlnoci. Jednací den končí podle řádu komory právě v 21:00.

Poslanec Vladimír Koníček (KSČM) asi po dvou hodinách po tomto hlasování upozornil na to, že podle staršího usnesení mají být v jednacím sálu při jednání o důvěře všichni členové vlády. Žádal o přerušení schůze, protože byli přítomní jen někteří.

Po poradě předsedů poslaneckých klubů šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že požádal vládu, aby se účastnila v počtu více než jednoho člena. „Jsem přesvědčen, že můžeme pokračovat," uvedl. Šéf frakce ODS Zbyněk Stanjura oponoval, že „víc než jeden nejsou všichni". Nabádal k tomu, aby se členové kabinetu vrátili ze sněmovních restaurací do sálu. Debata ale nakonec pokračovala.

Na poslance, kteří se písemně přihlásili do debaty, přišla řada zhruba až po pěti hodinách rozpravy. Vedle prezidenta Miloše Zemana, který v úvodu pronesl projev, vystoupili na začátku premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další lidé s přednostním právem. Poslanci také využili možnost krátkých faktických poznámek.

Z opozičních řad už zazněly poznámky o tom, že jednání svými vystoupeními obstruují vládní poslanci. Sobotka na to podotkl, že v minulosti to bylo ve sněmovně podle něho tak, že opozice diskutovala a vláda nereagovala a mlčela.

Vzhledem k pohodlné koaliční většině a prohlášení poslanců opozičního Úsvitu, že při hlasování opustí sál, je prakticky jisté, že kabinet při hlasování důvěru získá. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

10:57 USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

Právě v den, kdy opustil Bílý dům prezident Donald Trump, aby byl vystřídán administrativou Joea Bid…