Poslanci navrhují snadnější propuštění zlodějíčků

28.01.2012 21:13

Vězni, kteří se provinili menšími přečiny, mají naději na odpuštění trestu. Přislibuje jim ji iniciativa poslanců Pavla Staňka, Stanislava Polčáka a Jany Suché, kteří přišli s návrhem, který umožňuje snadnější propouštění odsouzených, kteří si dopustili zločinu z nedbalosti, nebo byli odsouzeni na méně než pět let. Zákonodárci si od návrhu slibují ulehčení státnímu rozpočtu i stále přeplněnějším věznicím. Tato legislativa by přitom podle autorů návrhu mohla začít platit poměrně brzy – Pavel Staněk doufá, že nabude účinnosti do letošního podzimu.

Poslanci navrhují snadnější propuštění zlodějíčků
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

 

Návrhy na propuštění vyslovené řediteli věznic by nově soud mohl zamítnout pouze v případě, že je zjevné, že by odsouzený po propuštění i nadále páchal trestnou činnost. Návrh usnadňuje i žádosti o propuštění podané samotnými vězni. Zatímco doposud o něj mohli žádat pouze jednou ročně, nově by soud jejich žádosti mohl projednávat jednou za půl roku.

Neudržitelný stav českých věznic potvrzuje i úřad Vězeňské služby. Podle jeho údajů si k včerejšímu dni trest za mřížemi odpykávalo na 23 435 vězňů., přičemž kapacita činí pouze 20 600 míst.  Přeplněné věznice přitom přirozeně zatěžují i státní rozpočet. "Průměrně stojí každý vězeň přibližně tisícovku denně. Tyhle peníze se samozřejmě uspoří a to nemluvím o tom, že když je člověk na svobodě, tak utrácí peníze a platí daně, což je pro stát sekundární úspora," vypočítává poslanec Staněk.

Iniciativu trojice chválí i resort spravedlnosti. "S návrhem souhlasíme a podporujeme jej," řekla serveru iDnes.cz mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Kritici: Poslanecké návrhy nejdou dohromady

Petr Franc ze Soudcovské unie však k návrhu zaujímá úplně opačný postoj. Podle něj nemá ředitel žádné právo žádat o propuštění vězně. "Ředitel věznice je součástí moci výkonné, v podstatě úředník, a takhle by prolamoval soudní rozhodování. Já chápu tu snahu o snížení počtu vězňů, ale ty změny musejí být systémové," argumentuje. Připomíná, že současná snaha politiků snížit vězeňské stavy je přímém rozporu s dva roky starou novelou trestního zákoníku, která zpřísnila sankce za drobnější prohřešky.

reklama

autor: qot

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …